Категорії
featured азія непал південна азія подорожі трекінг

Все що вам потрібно знати про Непал!

Google@123

За кілька місяців у Непалі накопичився здоровенний досвід, і купа корисної інформації. Всім тим я ділився з вами на сторінках блогу. В моїх записах можна знайти відповідь практично на будь яке запитання, але щоб знайти потрібну інформацію часом потрібно перелопатити з десяток постів. Тому я написав пост в якому зібрані найбільш важливі і актуальні запитання та посилання на відповіді. Тепер все що вам потрібно знати про Непал в одному пості.

Скільки коштує трекінг?

Перше запитання, яке хвилює того, хто таки наважився. Якщо коротко, трекінг навколо Аннапурни коштуватиме в околі $1100, а за похід до Базового Табору Евересту доведеться викласти $1400 за одну людину. Обидві цифри включно з перельотом Київ – Катманду – Київ.

Детальні калькуляції шукайте тут: скільки коштує поїздка в Непал?

трек навколо Аннапурни. Непал.
Бюджет поїздки в непальських рупіях.

Як добратись?

Найбільш розповсюдженим варіантом добирання є переліт Київ – Катманду авіакомпаніями AirArabia та FlyDubai. Вартість перельоту $450-550 раундтріп. Якщо моніторити ціни, можна натрапити на акцію $370 за раундтріп. Компанії не самі пафосні з довгими пересадками і не зручними аеропортами, але кілька годин потерпіти можна.

За акціями авіакомпаній можна слідкувати тут: lowcostavia.com.ua

Як отримати візу Непалу?

Візу Непалу можна отримати в аеропорту по прильоту. Процедура оформлення непальської візи простіше нема куди, і детально описана тут.

Коли їхати?

В Непалі є 2 трекінгових сезони на рік. Жовтень – грудень та березень – травень. Восени дещо холодніше, але чистіше повітря, і краще видно гори, весною ж можна побачити як цвітуть рододендрони.

Мені більше подобається їхати в кінці сезону, по перше потік туристів зменшується, а по друге можна торгуватися в готелях.

Їхати самостійно, чи купити тур?

В трекінгу (не плутати з альпінізмом) немає нічого на стільки складного, щоб не вийшло зробити все самому. Для мене організація – це теж важлива частина програми. Якщо ж ви з тих чи інших причин не хочете займатись організацією самостійно, можете купити тур. Кілька українських компаній організовують подібного роду поїздки. От наприклад одна з перевірених http://photomaradona.com/novyny/annapurna/.  Нічого не треба робити, і проблема тусовки на поїздку вирішується сама собою.

Який трек обрати?

Найвідоміші треки, це трек до Базового Табору Евересту, та Кільце навколо Аннапурни. Крім цих двох існує ще кілька відносно популярних, та кілька десятків менш відомих. Маршрути є різні, практично на будь який смак та гаманець.

Базовий Табір Евересту.

В таблиці подані основні характеристики найвідоміших треків.

  назва треку тривалість (дні) максимальна висота (м) складність умови/комфорт ціни
 1 Базовий Табір Евересту 12-16 5545 г. Калапатар середня-важка дуже добре високі
 2 Озера Гокіо 12 5360 г. Гокіо Рі середня-важка дуже добре високі
 3 Три перевали 20-25 5545 г. Калапатар важка дуже добре високі
 4 Джірі – Шівалая – Лукла 5-7 3530м перевал Lamjura Bhanjyang проста-середня посередньо-добре низькі
 5 Кільце навколо Аннапурни 11-14 5416 перевал Торонг Ла середня добре середні
 6 Базовий Табір Аннапурни 10 4095 проста-середня добре середні
 7 Лантанг 8 4610 середня добре середні
Трек до озер Гокіо. Непал.
Гокіо.

Мені довелось пройти більшість з перерахованих вище треків. Пропоную детальніше ознайомитись з ними.

Трек до Базового Табору Евересту.

Трек до озер Гокіо.

Трек Джірі – Шівалая – Лукла.

Трек навколо Аннапурни.

Трек в закриту долину Наар-Фу.

Не один спис був зламаний в дискусіях, який трек краще обрати в якості першого треку. Щоб легше було визначитись, я написав пост в якому перечислив переваги та недоліки треку до Базового табору Евересту, та треку навколо Аннапурни.

Чи зможу я пройти?

По великому рахунку для гімалайського трекінгу моральна підготовка важливіша за фізичну. Просто треба бути морально готовому. Готовому до того, що може бути важко, до того, що інколи доведеться йти по 15-20 км в день, до того що часом доведеться відмовляти собі в простих благах цивілізації. Для здорової людини з досвідом туристичних походів трекінг буде простим і приємним проведенням часу. Навіть якщо це ваш перший вжитті похід в гори, при розумному підході нездоланних проблем не буде. Ключ до успішного проходження треку – грамотна акліматизація.

Чи варто тренуватися перед трекінгом?

Загалом будь які кардіо навантаження перед треком підуть вам на користь. Біг, плавання, їзда на велосипеді, походи в гори ітд.

Якщо почуваєте себе в хорошій фізичній формі, зможете без напрягів пробігти 5-8 км, чи пройти 20-25 км за день по горах, додатково тренуватись перед треком не обов”язково.

Я намагаюсь бігати кілька разів на тиждень, зізнаюсь виходить не завжди. Десь за місяць перед виїздом починаю бігати регулярно 2 рази на тиждень, от і все.

Чи можна пройти трек швидше ніж написано в рекомендаціях?

Можна, але не варто. Трек розбитий на ділянки згідно з правилами акліматизації. Ви зупиняєтесь в конкретному селі, не того що видавці путівників змовились з власниками готелів, а того, що даний населений пункт попадає в допустимий діапазон висот для денного переходу. Порушення (пришвидшення) режиму набору висоти, може призвести до гірської хвороби.

Як непальці ставляться до туристів?

Непальці народі позитивний та доброзичливий. Завжди йдуть тобі на зустріч і раді допомогти. Ставлення до себе, як до ходячого гаманця не помітив. Звичайно працівники торгівлі/таксисти/власники готелів та інші працівники туріндустрії інколи пробують збити з тебе більше ніж прийнято платити, але досить охотно йдуть на торг і зменшують ціну до адекватної.

Непал

Якою мовою спілкуватись?

Англійська тут друга державна. 90% непальців в тій чи іншій мірі знають англійську, і можуть на пальцях пояснити прості речі. Звичайно багатші люди знають мову краще. Ті що працюють в туріндустрії також не погано володіють англійською.

Здоров”я та антисанітарія

Багатьох людей лякають легенди про азійську антисанітарію, чи можливість підчепити всі існуючі й вигадані хвороби. Відверто кажучи, підчепити заразу можна всюди, але при розумному підході, шанси “зірвати джекпот” прямують до нуля. Ніхто не заставляє вас їсти їжу, що була приготовлена в придорожній пилюці, Непал країна з розвинутою туристичною індустрією, тут завжди можна знайти хорошу безпечну їжу.

Чи потрібно робити щеплення перед поїздкою в Непал?

Якщо мета вашого передування в Непалі – трекінг, а не дослідження нетрів та встановлення контакту з низами суспільства, то жодних щеплень робити не потрібно. Гірська частина країни достатньо чиста, а в низині достатньо розвинута інфраструктура туризму, щоб уникнути контактів з різного роду заразою.

Закордоном вже давно існує стандартний “тревел пакет” щеплень. В нього входять гепатити, жовта лихоманка, можливо ще щось, не пригадую. Сенс в щепленнях є тоді, коли збираєтесь їхати в серйоз і на довго. Працювати волонтером в бідних селах наприклад.

Чи безпечно їсти вуличну їжу? І що там взагалі з їжею?

Вулична їжа – вуличній їжі врознь. Я б не радив їсти сумнівного вигляду випічку, яку готують  на переносних пальниках десь обабіч дороги (чаю це не стосується). В той же час без жодних вагань можете заходити у маленькі вуличні кафешки де харчуються місцеві. Там дешево, смачно, і безпечно для здоров”я. Інакше б у них не було клієнтів. В туристичних районах існують ресторани з західною кухнею. На треку також цілком пристойна і різноманітна їжа.

Катманду. Непал.
Чай можна пити будь де.

Я вегетаріанець, я не помру з голоду?

З голоду точно не помрете. Враховуючи релігійно-культурні особливості, більшість їжі в Непалі – вегетаріанська.

Непал далбат
Вегетаріанський далбат.

Чи безпечно приймати душ і чистити зуби в Катмнанду?

Ходять легенди, що в Катманду небезпечно приймати душ, і потрібно всіляко уникати попадання води в очі, вуха та область паху. Знайте, це просто казки, щоб ви поселились в дорогий мажорний готель. Ми жили в готелях діапазону $10-15 за дабл, приймали душ інколи по кілька раз на день, і нічого з нами не сталося. Пити тої води звичайно не варто, але митись можна спокійно. В крайньому випадку можете полоскати зуби ботильованою водою, якщо вже так страшно :).

Чи можна пити воду з крану?

В низині вживання водопровідної води варто уникати. Благо ботильована вода продається всюди, і коштує 20-30 рупій за літр. На треку також можна купити ботильовану воду, але ціна її зростає з висотою, і доходить до захмарних 300 рупій ($3) за літр. Щоб не переплачувати ми користувались таблетками для очистки води.

Деякі села на треку мають якусь подобу водопроводу. Вода забирається як правило з джерел зверху, підозрюю її можна спокійно пити, та все ж ми кидали туди таблетку для впевненості. Легковажити чистотою води не варто. Найбільш ймовірно, вам нічого не станеться, якщо ви вип”єте води з джерела, але шанси підчепити заразу все ж не нульові.

Акліматизація і гірська хвороба

По суті єдине, що вам реально загрожує під час трекінгу, це гірська хвороба. Це питання не можна нехтувати в жодному разі. Докладніше про гірську хворобу тут.

Які ліки брати з собою?

Засоби гігієни та медприпарати, які я брав з собою на трек. Чесно кажучи в вищезазначеного комплекту пішли хіба таблетки від головного болю та від застуди.

Чи варто робити страховку?

ОБОВ’ЯЗКОВО!!! І нема тут про що говорити. Страховка повинна бути і крапка. Причому категорія страховки повинна покривати гірський туризм з медичною репатріацією. Що це означає? Як що вам раптом стане погано на висоті 5000м, за вами прилетить вертоліт.

Особисто НЕ ОДИН РАЗ бачив як вертольоти забирали тошнотіків з гірською хворобою, чи травмованих трекерів. Вартість евакуації порядка $3000, хай ці гроші платить страхова компанія, а не ви.

Трек в долину Нарфу
Вертоліт забирає травмованого трекера.

Чи безпечно в Непалі?

Попри те, що не так давно в країні завершилась громадянська війна, тут цілком безпечно. Випадки, коли хтось чинив навмисну шкоду іноземцям, мені не відомі (хоча не виключено, що таке могло бути). Непальці розуміють, що іноземці – одне з основних джерел їхнього доходу, тому ставляться до них доброзичливо.

Попри те, що тут вам нічого не загрожує, не варто нехтувати елементарними правилами безпеки. Не “світити” крупними сумами готівки і дорогою технікою, не залишати свої речі без нагляду, та завжди тримати найцінніше при собі.

Наркотики

Трава і гаш тут формально не легальні, але як правило на них закривають очі. Пробивається без напрягів. В Тамелі пушери вас знайдуть самі, підійдуть зі словами щось типу “want somethi-i-ing?…”. Але місцевому наркоконтролю теж треба когось ловити. Я б не радив користуватись послугами людей з вулиці, оскільки не виключений варіант підстави, коли одразу після отримання вас приймуть під руки. Тому як дуже кортить, краще пробити через власників готелю, або вивідати контакти надійного пушера у попередників.

Ситуацію з грибами не досліджував, але там +/- то саме.

Пакуємо наплечник.

В двох словах, найважливіше для трекінгу (не путати з альпінізмом), це хороше взуття і сонцезахисні окуляри. Решта дрібниці.

Що брати з собою?

Спорядження необхідне для поїздки детально розписане тут:

Що брати на трекінг в Непал.

Про всяк випадок, постарайтеся вписати масу багажу, який тягатимете на собі в треку в 10 кг. Це цілком реально :)

Ще я перед кожною поїздкою складаю собі список речей. Тут мій список речей для Непалу.

Чи потрібно брати кішки й льодоруб на трекінг?

Правильна відповідь – ні! Альпінізм і трекінг – різні речі, які потребують різного набору спорядження. Візьміть краще (обов”язково взагаліто) трекінгові палки.

п.с. намет також брати не треба.

В дуже рідкісних випадках, якщо доведеться лізти через льодовик, можуть знадобитись легкі накидні кішки (не знаю як правильно називається, те що пенсіонери зимою на взуття чіпляють), їх можна придбати на місці, і викинути після складної ділянки треку.

Де взяти необхідне спорядження, якщо його нема?

Якщо у вас нема повного набору  речей, або ж це ваш перший похід, і більше в гори ви не плануєте, нема сенсу тратитись на вагон дорогого барахла, яке більше не використаєте (за винятком взуття). Все необхідне можна буде купити по прильоту в Катманду за дуже гуманними цінами. Не hi-end, але на один трек стане з головою.

Про покупку спорядження на місці написано тут: Туристичне спорядження з Непалу.

Непал
Один з сотень магазинів чи то в Тамелі, чи то в Покхарі.

Що робити по прильоту?

Припустимо ви вже прилетіли. Що робити по прильоту в Катманду? Вже понад 10 років катаюсь по світу, але кожен раз як прибуваю в нову країну, почуваю себе абсолютним новачком, все доводиться вивчати практично з нуля. Тим більше в Азії. Одразу після виходу з терміналу на тебе навалюється купа людей, купа питань, купа інформації, у всьому цьому легко розгубитись, або повестись на якусь туристичну розводку. Кілька важливих перерахованих тут моментів, дозволять зекономити вам як мінімум купа часу, а можливо і трохи грошей.

Як вибратись з аеропорту в місто?
Де поселитись?

Що подивитись в Катманду?

Катманду не просто транзитна точка перед треком. Місто варте того, щоб зупинитись тут на кілька днів. По можливості зарезервуйте собі пару днів на огляд міста.

Що дивитись в Катманду?

Мій особистий рейтинг: Патан, Храмовий комплекс Пашупатінітх, та ступа Боднатх.

Непал
Ступа Боднатх.

Підготовка до треку

Основне, чим ви будете займатись по прильоту, це останні приготування перед треком.

Які документи потрібні на трек?

Перед виходом на трек потрібно буде оформити кілька документів. ТІМС і перміт. Перміт – це безпосередньо пропуск на трек, а ТІМС (Trekkers’ Information Management Systems) – щось типу запису про вас в туристичній базі даних.
Як оформити ТІМС і перміт.

TIMS ACAP permit перміт
ТІМС і перміт.

Що в Непалі зі зв”язком, чи буде на треку інтернет?

Прогрес добрався і сюди. Прямо в аеропорту за гуманні гроші (+/- $10), можна купити сім-карту місцевого оператора і практично весь час бути онлайн. Якщо мені не зраджує пам”ять, 3G швидше добрався в Непал ніж в Україну.

Про інтернет на треку читайте тут.

Google@123

Чи варто брати продукти на трек?

Економічна модель готельчиків на треку (він же лодж і гестхаус), передбачає, що харчуватись ви будете у них. Тому тягнути гречку з тушонкою не варто, вам просто не дозволять їх приготувати (або треба буде ховатись). Натомість є сенс закупитись солодким. Шоколад, снікерси, цукерки, все це на треку коштує в рази дорожче, а побавити себе смачненьким інколи ой як хочеться.

Непал
Снікерс на вершині Гокіо Рі 5483. Еверест не в фокусі.

Раджу звернути увагу на сушені фрукти. Можна купити практично в будь якому супермаркеті Катманду.

Ще про таблетки для очистки води, і від гірської хвороби не забудьте.

Непал
Таблетки для очистки води.

На  треку.

Припустимо, ви вже в Катманду, всі приготування зроблено, перміти отримано, багаж спаковано, час їхати в гори!

Як потрапити на трек?

В напрямку Аннапурни – Покхари автобуси йдуть з Naya bus park (новий автовокзал). В сторону Шівалая – Джірі з Purano bus park (старий автовокзал).

трек навколо Аннапурни. Непал.
Новий автовокзал в Катманду.

Відправляються всі автобуси зранку, в проміжку між 5:00 і 8:00. Квитки краще купити за день наперед. Можа купити в касі на вокзалі, а можна в тур офісах в Тамелі (краще на вокзалі).

Якщо ж ви прямуєте до Базового Табору Евересту, скоріш за все ви летітимете з Катманду в Луклу. Є кілька місцевих авіакомпаній, і мабуть з десяток рейсів на день. Раджу купити квиток по можливості зразу в аеропорту по приїзду. В сезон буває ажіотаж, квитки розпродані на кілька днів вперед.

Аеропорт Лукла – один з найнебезпечніших у світі.

Де можна жити під час треку?

Під час перебуванні в горах, ви житимете в маленьких (і не дуже) готельчиках сімейного типу. По місцевому лодж (Lodge). Більшість з них дуже прості, в кімнаті знаходиться 2 ліжка і більше нічого, навіть розетки не завжди є. Туалет/душ – в кінці коридору. Опалення в номерах не передбачено, тому по можливості просіть кімнату на сонячній стороні.  У великих трекінгових хабах, таких як Намче Базар чи Мананг,є щось схоже до звичних нам готелів, зі зручностіми в номері, розетками та навіть опаленням.

Трошки про лоджі тут.

Типовий інтер”єр загальної кімнати лоджа. По центру пічка на кизяках.

Чи можна бронювати житло на треку?

Само собою через букінг ви житло на треку не забронюєте. За винятком хіба кількох дорогущих готелів. Нажаль в сезон траплаєтьмя так, що всі лоджі переповнені, і щоб зайняти хороше місцк треба виходити зранку раніше за всіх. Якщо ви ходите в складі групи з непальським гідом, то турбуватись вам не варто, житло “забронює” по телефону гід. Якщо ж такої можливості нема, попросіть власників свого лоджа зателефонувати до “брата” в селі де збираєтесь ночувати, і забронювати кімніту в його лоджі. 100% у них є всі потрібні контакти.

Непал
Стандартний інтер”єр лоджа на треку.

Чи можна жити в наметах?

Як мінімум не заборонено. Але доцільність цього мені не зрозуміла. Більшість маршрутів мають прийнятні ціни та інфраструктуру. Якщо ви йдете в трек де треба ночувати в наметах, це вже повноцінна експедиція.

На чому можна зекономити?

Докладніше про хитрощі що заощадять вам бюджет читайте тут: Як зробити поїздку в Непал дешевшою. Житло і додаткові сервіси

Чи буде на треку можливість митися щодня?

Спішу вас заспокоїти. Митись щодня можливість буде! Навіть в теплій воді. Але будьте готові до двох речей. По перше за це доведеться платити, $1-5 залежно від висоти, і складності нагрівання води. По друге теплий душ теплому душу рознь, вам може попастися як повноцінний душ з газовою колонкою, так і труба з даху по якій тече кип”яток, так і просто старе добре відро з теплою водою. Якщо вмієте добре домовлятись, можна митись безкоштовно, див попередній пункт.

Чи брати портера / гіда?

Більшість відкритих треків ви можете пройти самостійно. Більше того навіть організувати самостійно. Інформації в цій і решта моїх статтях цілком достатньо щоб зробити все самому. Тому, якщо є жага до мінімальних пригод, можна йти без гіда.

Є перелік закритих треків, куди без гіда не пускають. Гід вартує від $20 на день, в залежності від складності маршруту і статуса гіда. Гід ваш вантаж не несе.

Щодо портера, то тут вирішуйте на власний розсуд. Якщо трек не складний, і чуєтесь в силі, то можна і без. Якщо ж є спокуса набрати барахла, або маса вашого наплічника зашкалила за 10 кг, то є сенс задуматись. Портер вартує порядка $15 на день. Домовитись за портера можна перед початком маршруту, в Луклі для ЕВС, та Бесісахарі для ААС. Інколи можна найняти портера тільки на складну ділянку маршруту. Наприклад на перевал. Ціна тоді звичайно ж більша.

Портери і гіди харчуються і шукають житло собі самостійно, платити за них не треба. Оплачується тільки транспорт. По закінченню треку, прийнято залишити їм “tips” у розмірі денної ставки.

Не зручний момент полягає в тому, що гіди як правило самі обирають де вам поселитись ітд. Це зменшує простір для маневру, і поторгуватись тоді також не виходить.

Google@123
Портер несе вантаж в сторону Базового Табору Евересту.

Як там з навігацією, чи можна заблудитись в горах?

Дорога одна, вона широка, добре помітна, і заблудитись там важко. Паперові так електронні карти брав радше так, для планування. Щоб заблудитись треба добре постаратись.

Що там з їжею на треку?

Як ви вже здогадались з попередніх абзаців, харчуватись на треку ви будете в лоджах. В простіших лоджах меню в основному непальське. Далбат, момо ітд. В більш розвинутих доступні страви європейської кухні. Смачно практично завжди і всюди. Порції великі. І з чистотою проблем нема.

Чим вище лодж тим їжа дорожча. Приблизно +$1 на кожен кілометр набору висоти.

Непал
Обід з виглядом на Мачапучаре 6993.

Що робити після треку?

Коли ви повернетесь з треку, цілком ймовірно, що у вас залишиться ще кілька днів до відльоту. Чим себе зайняти? Найпростіший варіант, гуляти по Катманду і околицях, дивитись все, що не встигли побачити до приїзду.

На багато цікавіший варіант, відвідати національний парк Чітван. Чітванська класика – прогулянка в джунглях (її чомусь називають сафарі), там в природньому середовищі можна побачити носорогів, крокодилів, і ще купу дрібних тварин. Ще можна заглянути на слонову ферму, і навіть покататись на слонах. Добратися до Чітвану можна як з Катманду, так і з Покхари.

Детальніше про Чітван тут: Національний парк Чітван.

Ще один варіант проведення часу для більш досвідчених / авантюрних, орендувати мотоцикл або велосипед і покататись по околицях.

Які сувеніри варто привезти з Непалу?

Звичайно ж ви захочете взяти щось на пам”ять, та накупити подарунків для друзів та родини. Місцева туріндустрія пропонує широкий вибір сувенірки і прочих місцевих товарів, як одразу по приїзду набудуть статус екзотичних.

Про шопінг в Непалі читайте тут.

Чи можна з Непалу далі поїхати в Тибет?

Існує дорога між Непалом і Китаєм, що проходить через Тибет. Тим не менше, для самостійних туристів погран перехід закритий. Чув про організовані тури з Катманду в Лхасу, але жодної success story про самостійний перехід кордону наразі не зустрічав.

The End!

P.S. Якщо після прочитання поста у вас ще залишились питання по організації поїздки, задавайте їх в коментарях, чи через будь яку доступну форму зв”язку. Обов”язково відповім. А якщо на мою думку питання буде суттєве, то опублікую його тут.

Facebook Comments