В уяві більшості українців Шрі-Ланка – ще одна точка для турів “all inclusive”. Але Шрі-Ланка, це не тільки пляжі. Країна може запропонувати багато цікавого і для самостійних мандрівників. Гори, океан, руїни древніх міст, національні парки, і звичайно ж привітні та доброзичливі люди.
Ще Шрі-Ланка буде чудовим вибором, якщо ви бекпекер – початківець. Крім вище перерахованого, це ще простота отримання візи, розвинута транспортна система, дешевизна, державна мова – англійська, і знову ж таки привітні та доброзичливі люди :)
Про все це, і навіть трошки більше, я розповім в кількох наступних статтях.
Отож почнемо.
Вільний переказ історії Шрі-Ланки
Десь починаючи з середньовіччя, острів Цейлон завойовували / колонізовували / торгували практично всі кому не лінь, хто мав хоч якийсь флот, данці, голландці, араби, під кінець ще й англійці. Звичайно це все не могло не позначитись на житті ланкійців. Сучасна Шрі-Ланка являє собою здоровенний культурний і релігійний мікс, з буддистів, індуїстів християн та мусульман, з перемішаними традиціями заходу і сходу.
Новітня історія Шрі-Ланки починається в 1948 році, з отримання незалежності від Великобританії.
На той час 75% населення становили буддисти – сингали, в околі 15% індуїсти – таміли. Стосунки між ними були не дуже мирними, час від часу билися, деколи доходило до кровопролиття.
У 1983 році сингали спалили тамільську бібліотеку в місті Джафна – столиці тамілів. Це спричинило ефект лавини, почались погроми з обох боків, які згодом переросли в повномасштабну громадянську війну.
Десь за 4 роки ланкійські військові майже дотисли тамілів, але тут вмішалась Індія (з !!! 50-ти мільйонною тамільською діаспорою). Спочатку індуси домомагали “воєнторгом” і “гумконвоями”, потім дойшло до того, що ввели свої війська ака “миротворчий контингент”. З незрозумілих причин, через якийсь час індійська армія починає воювати з тамілами, і кілька раз відгрібши люлєй забирається в рідний Хіндустан.
Так зі змінним успіхом воювали ще 20 з гаком років. Таміли тероризували всіх і вся, вбили президента Шрі-Ланки і прем”єра Індії. Сингали потихеньку збирали сили, і скуповували військовий мотлох зі всього світу (в т.ч. 6 МиГ-27 з резерву 117-го АРЗ, львівський авіаремонтний, хто не вкурсі). В 2009-му році сингали розбили тамілів остаточно
З того часу країна живе мирно, по трохи відбудовується інфраструктура, чимало зусилль затрачається на примирення між сингалами та тамілами.
Як добратись
З Києва літає Air-Arabia, ціни починаються від $520 за раундтріп. Майте на увазі, якщо летітимете в сезон (грудень-лютий), квитків по гуманних цінах може і не бути, особливо в околі нового року.
Альтернативний варіант зі Стамбула. На даний момент Qatar літає за $430 за раундтріп.
Віза
Візу Шрі-Ланки краще оформити заздалегідь, заповнивши анкету на сайті eta.gov.lk, (оплачується там же, вартість $40). Після оплати вам на пошту прийде підтвердження з номером, роздруківку якого потрібно буде показати прикордоннику в Аеропорту.
До даних в анкеті ставляться досить пофігістично. Я не правильно вказав прізвище, в графі “Адреса на Шрі-Ланці” вказав координати якогось рандомного готелю. Жодних зауважень це не викликало.
Безпека
Будь-де, і в будь-який час доби на Шрі-Ланці я почував себе безпечно. Жодних проблем з місцевими не було, навіть натяків. Просто обережність в звичному сенсі, і все буде ок.
Зв”язок
Прямо в аеропорту купив за $10 місцеві сімку з 3G, і забув про проблеми зі зв”язком на весь час подорожі. Оператора не пам”ятаю, думаю вони всі згрубша однакові.
Погода / Коли їхати
Найкращий час для відвідин з грудня по березень.
Шрі-Ланка, хоч і не дуже велика, але клімат суттєво відрізняється від регіону до регіону. Наприклад зимою, коли клімат на південно західному та східному узбережжі (там де пляжі), в основному сухий, в горах може бути досить прохолодно (до 5 градусів). В той же час північ, та центр (район древніх міст) – вологі, тут по декілька разів на день може падати дощ.
Під час мого перебування, середньодобова температура на рівнинах становила 27-30 градусів.
Гроші / Ціни
Місцева валюта називається Рупія (LKR). На даний момент курс в околі 145-150 LKR за 1 USD.
Шрі-Ланка – дуже і дуже бюджетна країна. В непляжних регіонах ціни більш ніж демократичні.
Поїсти 150-400 рупій.
Сингл в середньому готелі 1500-2500 рупій.
Транспорт до 300 рупій на день.
Невиправдано високі ціни лише в регіонах, куди їдуть пакетні туристи. По відгуках, за готель там просять до $50 за добу. Відносно дорогою також залишається гірська частина.
Ще одна не гуманна стаття видатків – вхідні квитки до місцевих пам”яток. За 2 тижні на острові я потратив близько $350, $75 з них припадало на вхідні квитки. Як на мене ціни ніразу не демократичні, і гірше всього, що деколи об”єкт не вартує витрачених грошей. Ланкійці звичайно стараються доглядати за своїми пам”ятками, але наразі це всього лиш азіатські руїни за цілком собі европейські гроші.
Наприклад:
Храм зуба Будди в Канді $10
Сігірія $25
Дамбула $10
Анурадхапура $30
Обійти будку з контролером можна не всюди :(
Готелі
Готелі в міру ушатані, але нічого критичного. Всі без виключення кімнати були з туалетом і душом. В комплекті як правило протимоскітна сітка та вентилятор. Інколи кондиціонер.
Буває, що за кондюк просять додаткові гроші. Якщо погодитесь платити за нього, вам принесуть пульт, або увімкнуть живлення десь на зовні. В деяких випадках інженерна думка і метод наукового тику дозволяє увімкнути кондиціонер безкоштовно, без допомоги готельного персоналу.
В туристичних містах готелі кучкуються в окремих районах, не в туристичних розкидані в околі центру.
В готелях можна і треба торгуватися. Навіть якщо вам принесуть бумажку з цінами і скажуть, що це fixed price, всеодно можна торгуватися. Скинути вдається до 20%.
Якщо вас в готель привезе таксист, ви заплатите на кількасот рупій більше, ніж могли б. Різниця піде йому в кишеню.
За проживання платив від 1000 рупій за кімнату за 30 метрів від берегу океану, до 4000 коли довелося взяти 4-х місний номер на себе одного, бо інакших варіантів не було. Середньостатистичний номер вартував в околі 1500 рупій ($11). Майте на увазі, що всі номери по дефолту дабли, вартість сингла мінімум 60-80% від вартості дабла.
Найкращі враження від маленьких сімейних готельчиків десь у відносно глухих селах. Особливо якщо готель щойно відкрився, і людям це поки в кайф. Ти гість і майже член родини, а не клієнт. Пам”ятаю, коли ми потрапили в такий готельчик, в той час як мати сімейства готувала нам вечерю, батько показував господарку кури/гуси/качки, старший син повідав про нюанси ведення готельного бізнесу, а дочка розказувала про свої заручини, і що вже скоро вийде заміж. Інші постояльці сказали, що наступного дня сімейство запросило їх на якусь важливу будистську церемонію в місцевому храмі.
інші пости про Шрі-Ланку в мому блозі:
Шрі-Ланка для бекпекерів
Шрі-Ланка для бекпекерів. Транспорт і дороги
Шрі-Ланка для бекпекерів. Їжа
Шрі-Ланка. Руїни древніх міст: Дамбулла, Сігірія, Анурадхапура
Шрі-Ланка. Коломбо
Не туристична Шрі-Ланка: Джафна, Трінкомале, Баттікалоа
Шрі Ланка. Канді, чайні плантації та пік Адама
серія чорно-білих фото Шрі-Ланки:
Чорно-біла Шрі-Ланка. Частина 1. Коломбо, Дамбулла
Чорно-біла Шрі-Ланка. Частина 2. Канді, Джафна, Трінкомале
Чорно-біла Шрі-Ланка. Частина 3. Селище рибалок