Категорії
Іран близький схід подорожі

Іран, гроші, проживання, безпека та інші технічні моменти.

Іран Кашан. Коври Килими килимарство.

Не буду писати про різні визначні місця Ірану, про них ви і без мене достатньо знайдете в інтернеті, зрештою їх відвідини і не були основною метою поїздки. Я хотів подивитися як живуть люди, і на скільки їхнє життя відрізняється від нашого.

В цьому пості буде деяка загальна інформація про життя в країні. Розкажу про проживання, харчування, безпеку ітд. Разом з постами про візу Ірану та транспорт, це буде заключна публікація про технічні моменти перебування в країні. Потім опублікую деякі свої спостереження на тему життя в Ірані.

Отож почнемо.

Безпека

Якщо подивитись новини, таке враження, що в Ірані самі бородаті бабаї.

Яка ж ситуація насправді?

Так, Іран закрита країна зі своєю специфікою, але по факту країна більш ніж безпечна. Вас не будуть викрадати, продавати в рабство чи публічно страчувати. Якщо діяти в межах здорового глузду, то ніхто нічого вам не зробить.

Десять раз подумайте перш ніж провезти алкоголь в Іран. Не бухайте публічно якщо все ж таки провезли, не фотографуйте людей в формі, і будєт вам щастіє.

Іран для жінок. Чи безпечно жінці одній їхати в Іран?

Тема на стільки широка та цікава, що я виділю її в окрему статтю.

Тут лише скажу, що туристам багато що прощається, що не дозволено місцевим. Не значні порушення і недотримання норм ісламського етикету вам скоріш за все зійде з рук, головне цим не зловживати.

Приставати на вулиці, в транспорті чи деінде, до вас не будуть. Хіба ви самі цього дуже сильно захочете.

Мова

Місцеві говорять на Фарсі. Якщо ви були в Таджикистані або Афганістані, можете згадати декілька тамтешніх слів, скоріш за все іранці їх зрозуміють.

Попри міжнародну ізоляцію перси знають англійську набагато краще ніж більшість українців. Навіть у відносно глухих курдських селах будуть траплятись люди, що більш менш внятно зможуть щось пояснити англійською. Їх і шукати не треба, вони самі вас знайдуть, перші підійдуть і заговорять.

В містах само собою ще простіше. До вас досить часто будуть підходити хелпери, безкорисно пропонуватимуть свою допомогу. Тут головне чітко пояснити, що вам потрібно, бо можуть допомогти трохи не так як вам треба (показати не той напрямок, завести не туда).

Гроші

Коливання курсу.

Не до кінця розумію яким чином іранський Ріал прив”язаний до курсу Долара. Мені здавалось, в умовах ізольованої економіки коливання цін на товари на зовнішніх ринках та події закордоном, мали би слабо впливати на національну валюту. (Колеги економісти, поясніть, будь ласка.)

Але, це не так. Час від часу, особливо після різних міжнародних зборів, де керівництво країни голосно про щось там заявляє на весь світ, курс Ріала до Долара скаче. Скаче різко і по серйозному.

Національні фін установи не встигають динамічно реагувати на ситуацію, і на якийсь час виникає чорний курс, відмінний від офіційного. З часом ситуація стабілізується, і чорний ринок затихає.

Де міняти гроші

Обмінники і готелі можуть наміняти баксів по офіційному курсу.

Іран. Ісфахан. Ювелірні .вироби

По чорному курсу можна поміняти на базарі, в основному в ювелірів, питайте, підкажуть якшо шо. Оскільки курс чорний, то є сенс подзвонити знайомому іранцю, уточнити, і само собою поторгуватись з мінялою, схід все ж таки.

Одного разу розміняв $50 на базарі так, що за різницю між чорним і офіційним курсом жив 2 дні в готелі ($15-20).

Головне не купувати ріали в аеропорту, там запропонують в 2 рази менше ніж в офіційних обмінниках.

Скільки грошей брати з собою

За 11 днів я потратив приблизно $250. Причому $20 з них втратив по глупості помінявши гроші в аеропорту. Враховуючи, що 5 ночей провів у каучсерферів, можна оцінити середню вартість дня подорожі в $20-25.

Де жити

У великих містах є хостели орієнтовані на західних бекпекерів, в містах поменше є готелі для місцевих з цінами в околі $10.

Все ж  найкращою опцією проживання в Ірані є Каучсерфінг. Каучсерферів тут багато, і вони радо беруть до себе іноземців. Враховуючи ізольованість країни, для більшості іранців подорожі закордон є не доступними. Тому хостити в себе іноземців, для багатьох є можливістю подорожувати не виходячи з дому, і не залишатись в стороні від решти цивілізованого світу.

Навіть не варто згадувати той факт, що каучсерфери в основному люди продвинуті, і зможуть показати вам країну з такої сторони, з якої ви навіть не могли уявити.

Мене наприклад водили на допрем”єрний показ вистави на фарсі. Про вечірки з алкоголем і жінками без хиджабу, взагалі мовчу.

Крім безкоштовного нічлігу та культурного обміну, хост буде корисний також тим, що до нього завше можна буде передзвонити протягом перебування в країні, уточнити деякі деталі, помогти сконтактувати з місцевими ітд.

Наприклад я декілька разів питав курс $  перед тим як міняти. Або коли не міг домовитись з кимось в готелі або на вокзалі, дзвонив хосту, поясняв що мені потрібно, і він на фарсі пояснював місцевому.

Іжа

Як і всюди на близькому сході, в Ірані багато вуличної їжі. Інша справа, що різноманітність і смакові якості її далеко не такі, як наприклад в сусідній Туреччині.

Основним блюдом вуличних харчевень є “сендвІч” (з наголосом на останньому складі) – канапка з салатом, ковбасою, чи шо там ше під руку попало. В придорожних харчевнях часто попадається рис з печеним м”ясом (в основному курка). От мабуть і всі місцеві кулінарні здобутки. Нормальні, не фастфудівські, страви вам вдасться скуштувати, лише у випадку, якщо вас запросять на гостину до дому.

В одній з секретних хімічних лабораторій бородачі створили жахливий винахід — безалкогольне пиво, як побічний продукт при збагаченні урану. Вважаю, що тільки через це, місцевий режим повинен бути знищеним. Погодьтесь, безалкогольне пиво зі смаком суниці, це вже явно перебор. На смак воно приблизно к мило з легким післясмаком суниці. І взагалі, як люди, яким релігія забороняє вживати алкоголь, можуть знати яке на смак пиво?

Вже по дорозі додому, в аеропорту Тегерану, вирішив позбутись залишків місцевої валюти, як не ліквідної. Алкоголю в аеропорту не було, то ж накупив солодкого на подарунки. Сувеніри походу получились атлічні. Як виявилось, для приготування використовують якесь жахливо гидке масло. Мого словникового запасу не вистачить, щоб в пристойній формі описати його смакові якості. Приблизно як старий жир з цукром, якшо в двох словах і по простому.

Словом так ті всі цукерки в нас і лежали, доки мамина коліжанка не сказала, що то якесь мега круте масло, і в нас продукти з ним продають як лікувальні, за великі гроші. Словом всі цукерки віддали їй, хай лікується.

Можливо в персів дещо інші поняття про смакові властивості їжі. Так деякі місцеві діти не їли цукерки “Зоряне Сяйво”.

Іран. Ісфахан. Базар

Прянощі.

Туризм

За винятком кількох інкубаторів типу центру Тегерану, площі в Ісфахані, можливо ще Персеполісу і Язду, іноземних туристів в країні нема. Відповідно нема і всяких пов”язаних з тим радостєй  типу приставал і кафе для туристів зі скаженими цінами.

За весь час мого перебування в країні до мене підійшли лише 2 чи 3 приставала в Ісфахані, один пропонував відкритки, інший запрошував в своє кафе. На тому й всьо, більше мене ніхто в подібних цілях не рухав.

Іран. ТАб"яне

Аб”яне – одне з небагатьох туристичних місць Ірану, і мабуть єдине в якому я побував. Бабульки вимагають гроші за фотографування. В жодному разі не давайте їм грошей, хай відвикають.

Парки

Кожне поважаюче себе східне місто має мати парк і фонтан. Колись це було свого роду атрибутом достатку. Собсно зараз теж в в досить багатьох, навіть маленьких містах Ірану є парки. Їх багато, вони в більшості чисті і доглянуті. 90% парків комплектується середньої загаженості громадським туалетом, деякі ще й умивальником з рідким милом.

Іран. Ісфахан. Майдан Площа Хомейні

Іранці люблять розвалитись подрімати в парку на траві. Вам пропоную не комплексувати і робити те саме. Правда в Тегерані поспати в парку не особо вийде, не дасть заснути шум мотоциклів.

За не підтвердженою інформацією в міських парках можна розставляти намети.

Інтернет

З тим в основному проблем нема. В більшості людей дома є досить пристойний нет. Єдина проблема, заблокований фейсбук, вк, і іже.

Місцеві сидять в ФБ через VPN/віртуал проксі/віртуал нетворк, чи як там воно правильно називається. Проксі теж час від часу банять, тому не лишнім буде спитати в місцевих юзерів нету, якими проксі вони користуються на даний момент.

І пару фото на завершення.

Іран Кашан

Типовий міський ландшафт.

Іран. Тегеран базар

Базарні сценки з Тегерану.

Іран. Ісфахан. Ювелірні .вироби

Іран. Тегеран базар

Іран. Тегеран базар

Іран. Тегеран базар

Іран. Ісфахан. Майдан Площа Хомейні

Ісфахан. Майдан Хомейні та мости.

Іран Ісфахан Мости

Іран. Андімешк

Місто Андімешк. Секція кікбоксингу.

Інші пости про Іран
Іранська Віза. Як отримати візу Ірану?
Іран транспорт. Як добратись, як пересуватись в середині країни.
Іран, гроші, безпека проживання.
Іран Ісламська революція
Іранські курди
Іранські жінки. Про жінок в Ірані.
Іран. Геі, Стів Джобс і самогон

Сподобався пост, тисни поділись, підписуйся на розсилку:

Facebook Comments

7 коментарів “Іран, гроші, проживання, безпека та інші технічні моменти.”

[…] Як добратись, як пересуватись в середині країни. Іран, гроші, безпека проживання. Іран Ісламська революція Іранські курди Іранські […]

Обговорення закрито.