Категорії
featured подорожі поради мандрівникам

Підготовка до подорожі. Як готуватись до поїздки закордон.

дорога до Асколе

Підготовка до подорожі може займати більше часу ніж сама подорож. Треба перелопатити купу форумів, зробити багато справ. Тим не менше, не варто лінуватися, ібо година проведена за читанням тревел форумів може зекономити день в подорожі, не кажучи вже про гроші, зіпсований настрій ітд.

За декілька років, якось сам собою склався TODO-list, що зробити перед виїздом закордон. Поділюся своїми “здобутками” з вами, нехай воно стане комусь в нагоді.

Загальна інформація про країну.

Перше, що я роблю, переглядаю тревел ресурси на предмет звітів по країнах, які мене цікавлять. Інформації в неті навалом. Можна дізнатися купу корисних речей: курс валют, безпека, транспорт, поточна ситуація ітд. Найбільш відомі ресурси:

форум Lonely Planet: http://www.lonelyplanet.com/thorntree/index.jspa

російськомовний форум Винского: http://forum.awd.ru/

ітд.

Перечитуючи пости, звертайте увагу на дату публікації. Інформація більш ніж дворічної давності може бути неактуальна (наприклад звіт про поїздку по Афганістану за 2007 рік).

Крім загальної туристичної інформації, варто поцікавитись поточною політичною ситуацією. В найбільш цікавих та екзотичних країнах ситуація міняється досить динамічно.

ВАЖЛИВО: Не забудьте поцікавитись, який стандарт розеток у даній країні. Буде обідно, якщо ви не зможете зарядити самий дорогий девайс.

Візи і дозволи

Перше що потрібно зробити, довідатись чи потрібна віза для попадання до обраної країни, і якщо потрібна то як її отримати. Тут для кожної країни підхід індивідуальний. Звичайно більшість цивілізованих країн не будуть вам створювати багато проблем з бюрократією. Але хто сказав, що ми їдемо в цивілізовані країни :)

Загалом принцип такий, побільше необхідних паперів зробити вдома, навіть якщо це коштуватиме більше грошей ніж на місці, і займе більше часу. Пам”ятайте, що один день в подорожі дорожче ніж кілька днів вдома.

Коли їхати

Погодьтесь, не надто приємно проводити весь день під відкритим небом при температурі 40+ градусів. Тому, я намагаюсь вибрати час подорожі так, щоб температура була більш – менш комфортною. Дізнатися, коли краще їхати допоможе вищезгаданий сайт LP, де для кожної країни є розділ: “When to go & weather”.

Важливим пунктом є також тривалість світлового дня. По суті визначення дати поїздки, зводиться до пошуку оптимального балансу між температурою та тривалістю світлового дня.

Квиток

Часто буває, що переліт забирає більшу частину бюджету поїздки. Тому до купівлі квитка треба підходити відповідально. Дивитись за квитком починаю ще за довго до поїздки, але купую в основному за місяць-півтора до дати вильоту.

Квитки шукаю через www.kayak.com, існує ще багато схожих сервісів, принципової різниці між ними нема. Майте на увазі, що це лише пошукова система, а не продавець. Безпосередньо купувати можна як в авіакомпанії, так і в сторонніх агентів. Буває так, що в реселлерів квитки дешевші ніж у авіакомпанії.

Пам”ятайте, що в аеропорту вас можуть попросити пред”явити карточку з якої була здійснена оплата за квиток. З мого досвіду, питають лише у випадках, коли оплата проводилась з чужої карти, тому для уникнення проблем візьміть з собою скан карточки, і скан першої сторінки паспорта власника.

Планування маршруту

Дійшов до висновку, що якщо подорожувати самостійно, не автобусним туром, чіткого розкладу складати не варто. Втискатись в якісь часові рамки – насильство над собою. Може бути так, що в котромусь місці захочеться затриматись на день-два, в іншому може бути нудно, і вирішиш звалити швидше.

Відмічаю собі на маршруті кілька ключових точок – чекпойнтів (як правило великі міста, рідко коли якісь пам”ятки) Графік складаю доволі приблизно, з зазором між чекпойнтами +/- 1 день, єдині строго визначені дати – приліт і відліт додому.

Не виключено, що існують люди, які планують свою мандрівку до хвилини, щиро співчуваю таким :) Всього всеодно не передбачиш, краще залишити трохи місця на пригоди. Здоровий пофігізм в даному випадку саме то :)

Путівники/карти

Серед путівників надаю перевагу друкованому варіанту (ВНЕЗАПНО) Lonely Planet. Якщо планую відвідати декілька країн, то друкованим беру той примірник, в якій країні планую бути найдовше. Майте на увазі, що світ змінюється і інформація в путівнику не завжди відповідає об”єктивній реальності (особливо ціни, не плануйте бюджет по LP), тому найбільш важливі моменти варто уточнити. Інформація, яку варто перевірити в першу чергу, це погранпереходи, візовий режим, адреси посольств. Плюс дешеві хостели, після того, як вони попадають в LP, різко перестають бути дешевими.

Купувати LP дешевше всього буде на їхньому сайті http://lonelyplanet.com/. Згідно з їхньою політикою, при покупці двох книжок, третю дають безкоштовно, як првило з безкоштовною доставкою.. Я питаю, колєгів, чи нікому бува не треба чогось з LP, в соновному завжди знаходиться хтось до пари.

Карта автомобільних доріг – стане в нагоді, коли планується багато часу провести десь в глуші, або пересуватись місцевим транспортом. Для переїздів між великими містами достатньо схемок з LP. Серед виробників карт я надаю перевагу Freutag und Berndt, вони в основному досить точні. Купити можна наприклад на http://bookdepository.co.uk/, середня ціна $10-15 з доставкою. Так як від інтенсивного використання карта швидко зношується, я взяв собі за звичку проклеювати нові карти по швах прозорим скотчем.

Для маленьких країн (Грузія, Вірменія ітд), достатньо ксерокопії сторінки з атласу автодоріг (або видерти сторінку з атласу, якщо совість дозволить).

Вписки на маршруті

Щодо пошуку місць де зупинитись на ніч, раджу звернути увагу на каучсерфінг. В багатьох великих містах, ви без проблем знайдете людей, котрі готові вас прийняти. Жити в когось з місцевих, це не тільки безкоштовно, але й набагато цікавіше. Але не варто зловживати гостинністю місцевих, пам”ятайте, каучсерфінг це не стільки халявні вписки, скільки культурний обмін і спілкування. Шукати вписки варто не раніше як за 2-3 тижні до від”їзду. Але переглянути місцевий каучсерферський потенціал можна і значно раніше, це дозволить попередньо прикинути чи є шанси знайти вписку.

Деколи буває так, що люди котрі спершу погодилися вас прийняти – відмовляються, міняються плани, чи щось інше. Для таких випадків не зайвим буде скласти собі список дешевих хостелів по містах на маршруті. У цьому нам допоможе сайт http://www.hostelworld.com/.

Гроші

Одне з найважливіших питань – бюджет поїздки. Як не дивно, тут все досить просто, в межах розумного, скільки можете дозволити собі потратити стільки і беріть. Я починав подорожувати ще студентом, і для місячної подорожі на Кавказ мені достатньо було $50 (іто більшу половину потім назад привіз).

Середній бюджет європейського бекпекера $30-50 на день. Плюс затрати на переліт, візи, пропуски ітд. Звичайно ж, витрати залежать від країни, Туреччина наприклад дорожча ніж Киргизія. Більш точно прикинути суму можна буде після прочитання звітів інших мандрівників (дивіться тільки щоб публікація була не дуже стара).

З мого досвіду, для не надто дорогої країни Сходу, в середньому на день достатньо $15-20. Але майте на увазі, що якщо вам вдалося 4-5 днів тратити по $15 на день, то обов”язково прийде день, коли доведеться потратити $70, і нікуди від того не дінешся.

Для прикладу, в 2010 році на 10+ днів в Сирію взяв $300 ($30 на день), потратив десь $170. Аналогічно у 2011 Вірменія теж обійшлася порядка $15-17 на день, це включно з дорогим коньяком, якого я привіз в якості сувеніру. В той же час, подорож до Середньої Азії у 2012 році, з основними чекпойнтами в Таджикистані та Афганістані винесла чуть менше ніж $50 на день.

В країнах, яким я надаю перевагу для подорожей, банківська система не надто розвинута. Банкоматів під рукою як правило немає, тому надаю перевагу готівці.

Брати з собою багато готівки, і тримати її в гаманці чрєвато тим, що можуть вкрасти все й одразу. Тому в мене гроші рівномірно розподілені по речах. В більшості випадків зашиваю гроші в пояс штанів, по $200-400 в пару. В гаманці стараюсь не тримати більше $100.

Якщо все ж вирішили брати з собою платіжну карту, то майте на увазі, що в країні може підтримуватись тільки один стандарт карт, тому для страховки варто брати 2 карти різних стандартів (бажано різних банків), наприклад одну Visa Classic, іншу Master Card Electronic.

Зв”язок з домом

Якщо ви перебуватимете в країні достатньо довго, можна купити сімку на місці. В когось з місцевих операторів скоріш за все буде пакет з дешевими дзвінками закордон. У випадку  частих перетинів кордону є сенс придбати міжнародну сім карту, і не паритись кожен раз з місцевою. Я користуюсь TravelSIM http://travelsim.ua/, її тарифи дещо більші ніж в локальних операторів, але все ж вигідніше ніж користуватися роумінгом.

Перед від”їздом варто домовитися з кимось з друзів по зв”язок на випадок непередбачуваних ситуацій. Щоб в разі потреби, було в кого попросити гроші, щось підказати ітд. Родичів залучати не варто, оскільки вони в таких випадках більше панікують ніж допомагають.

За весь час що подорожую, “дзвінком другу” скористався лише одного разу, коли треба було терміново вияснити телефонний код.

Обов”язково запишіть міжнародний телефонний код країни, та виясніть як правильно набрати номер телефону з урахуванням всіх кодів. Коди виходу на “міжмісто” відрізняються від країни до країни.

Дорожня грамота

Пафосний папірець на гербовому бланку з печаткою, який говорить, що ви учасник мега важливоі міжнародної експедиції. Допомагає в країнах з високим рівнем бюрократії і приставучими міліціонерами. Можна використовувати в якості універсального документу на всі випадки життя.

Наприклад завдяки ДГ нам дали візу Афганістану. Декілька разів безкоштовно пускали в музеї як журналістів ітд.

В якості універсального документу також може підійти самопальне “посвічення журналіста”, але перевірте, чи обраній вами країні нема упередження до іноземних журналістів, як у Ірані наприклад.

Як одне так і друге можна (і треба) зробити самому, якщо не вляпаєтесь в якусь халепу, ніхто перевіряти на оригінальність не буде. В неті можна нагуглити достатньо зразків як одного так і іншого, зробіть собі щось подібне.

Медична страховка

Для тривалої подорожі річ обов”язкова. Звичайно не всюди і не все вам робитимуть безкоштовно, але все ж шанси на успіх суттєво збільшуються зі страховкою.

Якось зустрів компанію бекпекерів, одного з яких в дорозі прихватив апендицит. Страховка домомогла.

З ким їхати

Ну і саме основне. Пошук напарника. З хорошою компанією дорога буде на багато легша і приємніша. А неадекватний напарник уміло створить проблеми і собі і вам. Кого брати з собою в дорогу, підхід в кожного особистий. Якщо в двох словах, не варто їхати з людьми, з якими познайомився за місяць до подорожі, краще їхати самому ніж з поганим напарником.

Згрубша це все, чи мя хотів з вами поділитися. Якщо роздрукувати список заголовків кожного пункту, і по мірі підготовки відмічати їх стан, вийде готовий чекліст.

Десь за тиждень до виїзду, починаю неспішно пакуватись. Про те, що я кладу в наплічник, розповім в окремому пості.

П.С. Даний пост буде доповнюватись, по мірі того, як мені ще щось прийде в голову.

П.П.С. Якщо, в когось, є ідеї, щодо підготовки до подорожі, обов”язково поділіться.

Сподобався пост, поділись з друзями:

Facebook Comments

2 коментарі “Підготовка до подорожі. Як готуватись до поїздки закордон.”

Не знав, що в тебе вже свій сайт є окрім ЖЖ

Одна з порад – друкую мапи країн вдома на глянцевому папері А3, він дуже витривалий. У випадку Курдистану друкував лише східну Туреччину.

Порада від табуретів – зробити копії паспортів, взяти їх з собою, а також кинути на емейл чи інше доступне місце

А ще добре брати з собою якісь примітивні маленькі сувеніри – тоді можна дуже просто ощасливити когось з місцевих

Власне мігрував з ЖЖ на стенделоун, поки ЖЖ повільно вмирає.

Про скани паспортів на мейл, хороша ідея, тре доповнити.

В мене тут ще одна стаття про то як пакувати рюкзак,то там про сувеніри і фейкпаспорти напишу.

а от що реально забув, так то додати розділ: “Пошук напарника”

Обговорення закрито.