Категорії
європа іспанія подорожі

Як ми зустріли світанок на вершині вулкану Тейде

схід сонця на Тейде

Не знаю, хто для чого їде на Канари, ми їхали на Тейде. Як то кажуть, “свиня завжди знайде болото”, а ми де би не їхали завжди знаходимо якісь гори, щоб на них вибратись.

У тому, щоб вийти на вершину Тейде немає нічого складного, але потрібно мати на увазі кілька нюансів. Тому, в даному пості, як люблять говорити продавці “успешного успеху”, “палю фішки” про все що потрібно знати. Зупинимося на основних моментах планування і підготовки, і звичайно ж самого сходження.

Щоб піднятися на Тейде, потрібен дозвіл. “Ну дозвіл, так дозвіл, нормальна практика” – скажете ви. Не тут то було. Його не так легко отримати. Адміністрація парку не горить бажанням бачити на вершині всіх підряд, і обмежила ліміт видачі пермітів до 200 штук на день. Зрозуміло, що попит значно перевищує пропозицію, і перміти бронюють інколи на три місяці наперед. Не стало пермітів? Не біда, ви завжди можете купити якусь платну послугу, як то екскурсія з гідом, чи підйом на канатній дорозі, яка включає в себе дозвіл на сходження. Важко сказати, для чого це було зроблено, з думкою про довкілля, чи про власні гаманці, але маємо що маємо.

Як оформити дозвіл на сходження на вулкан Тейде (PICO DEL TEIDE ACCESS PERMIT)? Перміт можна забронювати через сайт служби національних парків reservasparquesnacionales.es. Майте на увазі, що бронювати варто за кілька місяців наперед. Власне, якщо сходження – ваша головна мета, не виключено що під наявність “вікна” на Тейде, доведеться підлаштовувати самі дати поїздки.

Що робити, якщо перміти на зручні для вас числа вже закінчились? Є кілька варіантів:

  • Замовити місце на підйомнику.
  • Купити екскурсію з гідом.
  • Забронювати місце в притулку Altavista.

Кожна з трьох вищеперелічених опцій або включає в себе перміт, або за певних умов дозволяє підніматись без нього. Перших дві ми відкинули, як дорогі та не спортивні, зупинились на останній. Варіант побачити схід і захід сонця з гори, був поза конкуренцією. Нам пощастило зловити вільні місця в притулку за місяць, хоча рекомендують бронювати за 3-2 місяці наперед. Задоволення вартувало нам 21 євро з людини. Забронювати притулок можна тут volcanoteide.com.

Чи можна піднятись на Тейде без перміту? Якщо бути точним, в забороненій зоні (вище крайньої станції підйомника) дозволяється перебувати до 9:00 ранку. Після 9:00 приходять рейнджери нацпарку і пускають тільки тих, у кого є дозвіл. Тому, по великому рахунку, маючи на руках бронювання притулку, при хорошій погоді, ви гарантовано виходите на вершину до вказаного часу, і спокійно спускаєтесь до низу.

Актуальну інформацію по перміту можна знайти тут: blog.volcanoteide.com

Припустимо, правдами й неправдами таки вдалось оформити всі бюрократичні нюанси. Перенесемося на початок маршруту, і вийдемо на вулкан принаймні віртуально.

відкритка Тейде, класичний краєвид

Шосе що веде повз вулкан, проходить по дну старого кратера. Дорогою можна заскочити на кілька оглядових майданчиків, зробити фото, без яких не обходиться мабуть жоден турист на Тенеріфе. Наприклад Roques de García на La Ruleta Vista Point.

Ближче до підйомника (Teleférico del Teide) парковки та обочина будуть заповнені, від початку маршруту можливо доведеться трохи від’їхати, перш ніж знайдеться хороша “кишенька” щоб залишити авто.

дорога до притулку Альтавіста, перед вершиною Тейде

Знак, що показує початок стежки до притулку. Висота десь 2400м. Видно верхню станцію витягу. Притулок десь поруч на висоті 3270.

вулкан Тейде

Перша частина підйому не стежка, а повноцінна дорога. Правда їздять тут хіба працівники парку на своїх повнопривідних тойотах. Для звичайних авто дорога закрита. Безтолковий народ ті іспанці, треба їх в Славськ на навчання відправити. Наші вже би возили тут туристів на бобіках.

вулкан Тейде, сходження

За огорожу не заходити.

вулкан Тейде, підйом

Підніжжя Тейде розташоване на дні кратера, ізольоване він навколишнього світу кільцем зі скель. По мірі того як піднімаєшся над старим кратером, відкривається узбережжя і Атлантика.

вулканічні бомби біля Тейде

Вулканічні бомби – грудки лави десь більш, а десь менш правильної форми, що природа викинула з жерла вулкану під час виверження. Нагадають сніжки, які дитина граючись скотила з гірки. Тільки вага такої “сніжки” 300-500 тонн.

вулкан Тейде, язик лави, сліди виверження

Язик лави, слід одного з останніх вивержень. Тейде живий, активний вулкан. Виверження буди зафіксовані у 1492, 1706, та 1909 рр.

вулкан Тейде, стежка

Серпантин стежки приходить на зміну широкій ґрунтовій дорозі. Стежка акуратно викладена, великі каміння прибрані. Все для вашої зручності :) Зато тут точно не заблудишся.

вулкан Тейде, притулок, бронювати

Десь на третю годину ми піднялись до притулку Альтавіста. Мені дорога далась досить легко. Більше перешкоджала не висота, чи складний рельєф, а спека.

готель Альтавіста на Тейде бронювання

Кілька слів про сам притулок. З жильцями тут сильно не бавляться. Мінімальні зручності і жорсткі правила. Дотримуйся, або сиди вдома. Притулок працює з 17:00 вечора до 8:00 ранку. В спальні пускають після 19:00. З 22:30 до 5:00 тиха година. Покинути притулок просять до 7 ранку.

притулок на Тейде

В середині кілька спальних кімнат з двохярусними ліжками. Видають одноразову синтетичну постіль. Спати на ній не дуже приємно, але якщо не хочеш тягнути  спальник на гору, то бери що є. Кімнати завжди повні і шумні, виспатись в тиші не вийде. Візьміть беруші.

Є кухня, вхід до якої, само собою теж по графіку і тільки для відвідувачів. Можна повноцінно приготувати їжу, правда на воді, яку сам принесеш. Вода з крану не питтєва, годиться для миття посуду. Правда люди не сильно запарюються і готують на тій воді, яка є. Ми спочатку дивились на це скоса, але потім таки заварили собі чаю на місцевій воді, і нічого нам не сталося. З їжі тільки автомати зі снеками, і водичка по 3 євро за півлітрову пляшечку.

Словом, не очікуйте побачити тут комфортний готель. Але ж хіба за тим сюди пруться, щоб відсиджуватись в готелі? Отожбо!

захід сонця, вид з Тейде

Маючи кілька годин в запасі, перед заходом сонця сходили “акліматизаційний вихід”. Піднялись на кількасот метрів над притулком.

Вас мабуть цікавить питання акліматизації. Доповідаю. Проблем з висотою не було. Попередня ніч на 2000, потім в притулку на 3200. Спецефектів не спостерігалося, на вершину вийшли цілком спокійно. Готуючись до сходження, візьміть  до уваги, що кожен організм реагує на висоту по своєму, 3200-3700 вже цілком серйозна висота, з якою легковажити не варто.

кратер старого вулкану. Національний парк Тейде

Останні промені сонця освітлюють периметр великого кратера, що відокремлює гірську пустелю Тейде від тропіків Тенеріфе.

тінь тейде на заході сонця

Тінь вулкану.

Спустились, перекусили і швиденько лягли спати. Рекомендований час виходу з притулку 5:00 ранку. Залишається якраз 2 години часу, щоб спокійно вийти на вершину до сходу сонця.

Тейде підйом вночі

Поспати до 5 не вийшло, метушня почалась на години півтори раніше. Хто ходить неквапом вирушають раніше. Ми вийшли під кінець основної хвилі, і потихеньку всіх переганяли. При самій вершині виднілись іскорки ліхтариків. Цікаво, коли вийшли ці люди?

підйомник витяг на Тейде, бронювання

Верхня станція канатки буквально в кількох метрах за притулком.

Тейде кратер

Якби не блакить Атлантики на горизонті, кратер в такому світлі став би гарною декорацією для фільмів про Марс.

схід сонця, Канари

Тим часом сонце минуло рівнини Африки, розбудило слоників в саванах, і потихеньку посунуло до нас, а ми теж потихеньку чалапали на вершину.

вершина Тейде

Вершина. Вийшли якраз у правильний момент. Десь на горизонті видніються хребти Гран-Канарії.

Пар на фото, то не ранковий туман, це сірка, якою “дихає” Тейде. Її запах весь час супроводжуватиме на вершині. Є місця, які краще проходити затримавши дихання.

схід сонця над Атлантикою з вершини Тейде

Західна частина острова ще в тіні.

вершина вулкану Тейде

Не дуже вдала спроба сфотографуватись з прапором на фоні тіні вулкану.

На вершині просиділи не довго. Розглядати там особо немає чого, крім хіба панорами океану на всі 360 градусів. Та й холод доймав.

піднімаючись на вершину Тейде

Спуск почали якраз коли основна хвиля доходила до верху. Можна сказати, побували на майже безлюдній вершині.

Національний Парк Тейде

Тропа добре промаркована. Сходити зі стежки на території парку заборонено. Зрештою, по уламках не втрамбованого вулканічного туфу не сильно й погуляєш, Каміння гостре та не закріплене, один необережний крок, і до спогадів про поїздку додасться захоплююча історія як тебе зносили з Тейде.

Вулкан Піко Вієхо, національний парк Тейде

Пройшлися до оглядового майданчика Піко Вієхо (Pico Viejo 3135). Ще один активний вулкан, який в останнє нагадував про себе в 1798 році. Розглядали варіант, дорогою до низу заскочити на сам вулкан, але вирішили, що достатньо з нас буде і такого краєвиду.

підйомник на Тейде

Якраз застали перший рейс канатки. Якщо всі квитки на витяг розкуплені, чого ж тоді кабінка пуста, спитаєте ви? Ймовірно перші рейси доставляють вантажі. Треба ж якось занести до притулку мінералку по 3 євро.

спуск з Тейде

До низу зійшли швидко. Після кількох днів у кемпінгу та притулку, ми чекали коли цивілізація посипле на нас своїми скарбами як з рогу достатку. Ми лічили зигзаги серпантину, чекаючи, коли з-за кута покажеться силует нашого авто.

нацпарк Тейде

Фіналочка. Однозначно найяскравіше враження від поїздки. Якщо ви любите гори, і потрапили на Канари, не прогавте можливість вийти на Тейде, бо потім собі не пробачите :)

Facebook Comments