Морське Око – одна з найвідоміших природних атракцій Польщі. Останнім часом стає все більш популярним і серед українських туристів. Зручне сполучення як громадським транспортом так і власним авто робить Морське Око хорошим варіантом поїздки вихідного дня.
Та й скелясті польські Татри, суттєво відрізняються від українських Карпат, хороша “зміна обстановки” для тих, хто вже злазив наші гори вздовж і впоперек.
Лінійка припаркованих автомобілів тягнеться на добрий кілометр.
Ще одна парковка на вході в нацпарк.
Суттєвий мінус в порівнянні з Україною – натовпи людей, від яких не можна нікуди втекти, так як ходити на території нацпарку можна виключно по дорогах.
Від входу в нацпарк до Морського Ока приблизно 8км асфальтованої дороги з плавним набором висоти. Дорогою буде кілька джерел з питною водою. Кому важко підніматись, можуть проїхати дорогу до озера на фірі.
Натовп на пляжі під новим схроніском.
Дорога на Чорний Став.
Десь 80-85% людей доходить тільки до нового схроніска, ще 15% до Чорного Ставу, на Риси піднімаються не більше 1%.
З протилежного боку від основоної стежки берег Чорного Ставу практично безлюдний.
Підйом на Риси, середина червня, в кулуарах всеще лежить сніг.
Підйом від нового схроніска до вершини займає приблизно 3,5-4 години. Жодної спеціальної підготовки не потрібно. Людина з досвідом походів по Карпатах, в літню пору підніметься на Риси без проблем.
Ланцюги доречі хороші, видно що за ними слідкують, все залізо фірмове.
Особисто для мене підйом виявився технічно цікавим. Принципово інші нові враження в порівнянні з маршрутами по українських Карпатах.
Від Морського Ока до вершини ще приблизно 3,5-4 годин підйому (літом в хорошу погоду). Дорога від Закопаного на Риси через Око може зайняти добрих 12 годин, тому добре розрахуйте свій час.
Зі словацької сторони маршрут на Риси простіший і менш людний. Про сходження на Риси зі сторони Словаччини написано тут.
Як доїхати зі Львова до Закопаного (Морського Ока).
Власним транспортом
Якщо виїхати зі Львова в п’ятницю після роботи, то при не великих чергах на кордоні до півночі можна добратись до Кракова (320 км). Або затративши ще 2 години таки добити дорогу і доїхати до Закопаного (ще 110 км). Від Кракова до Закопаного дорога не сама проста, складний рельєф, і майже постійні тянучки, особливо у вихідні. Але на даний момент (2018) будується автобан. Будемо сподіватись, що за деякий час дорога з Кракова в Закопане буде такою ж хорошою як автобан А4.
Відстань від українського кордону до Закопаного і назад – порядка 750 км, що при наявності економного автомобіля, великого баку і хоча б трьох пасажирів робить затрати на дорогу меншими, ніж у випадку якби ви користувались громадським транспортом. При калькуляції видатків не забудьте додати вартість “зеленої карти”.
Громадським транспортом.
Хороший варіант виїхати нічним автобусом до Кракова (зі Львова від 400 грн), і зранку пересісти на Polski Bus до Закопаного (від 20 PLN). Polski Bus добре стикується з нічними автобусами, відправляється що 2 години, мало не з 4-ї ранку. Візьміть до уваги, що квитки на Polski Bus потрібно бронювати наперед через їхній сайт.
Як добратися від Закопаного до Морського Ока
Від автовокзалу / залізничної станції Закопане (PKP Zakopane dworzec kolejowy) кожних 20 хв ходять автобуси до входу в Tatrzański Park Narodowy.
Вартість проїзду 20 PLN. Останній автобус від парку до Закопаного відправляється 19:00.
Вартість вхідного квитка в Татранський Парк Народовий 5 PLN.
Парковка біля Морського Ока
Офіційна парковка від Татранського національного парку знаходиться в Palenica Białczańska. На даний момент на парковку пускають лише за умови придбання електронного квитка. Квиток можна придбати на сайті TPN. Якщо ж ви не забронювали паркомісці наперед, авто можна буде залишити на приватних парковках поруч. Ціна будедесь та ж сама, але до входу доведеться пройти 10-15хв.
Трек до Морського Ока
Від входу в Tatrzański Park Narodowy до самого озера приблизно 8 км або 2 годин плавного підйому. Якщоне хочете йти пішки, можна піднятися на фірі запряженій конями. Вартість поїздки на конях 70 PLN від входу в парк до озера, і 50 PLN в зворотньому напрямку (ціни 2022).
Врахуйте час на дорогу вверх – вниз, якщо треба буде встигнути на автобус в Закопане.
Де поселитись
В самому Закопаному та навколишніх селах безліч варіантів з житлом. Середня вартість в околі 40 злотих. Виглядає як Славськ, тільки культурніше і без бобіків.
Заночувати на території парку складніше. Наметів розкладати не можна. Ночівка дозволяється тільки в будиночках для туристів – схронісках. В парку 3 схроніска, і всі вони переповнені. Кажуть, що номери бронюють часом за рік наперед. Звичайно, якщо ви прийдете в негоду вночі, вас ніхто не вижене. Покладуть спати в кухні на підлозі, разом з десятком – двома таких же. Ще й здеруть за то повну вартість номера – 40 PLN.
Кожне схроніско має сайт з контактами. Теоретично можна подзвонити і забронювати місце. На практиці, по номерах на сайті додзвонитись не вдалося жодного разу.
Schronisko PTTK “Morskie Oko”
http://www.schroniskomorskieoko.pl/
Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
http://www.piecstawow.pl/index.php/en/
Schronisko w Dolinie Roztoki
http://www.schroniskoroztoka.com.pl/
Схроніско в Долині П’яти Ставів – єдине, яке можна забронювати через booking.com (не перевіряв).
UPD1: Для тих хто хоче здійснити сходження на Риси, хорошою ідеєю буде взяти велосипедні рукавиці. А от трекінгові палки будуть зайвими.
UPD2: Якщо для поїздки на Морське Око вам потрібно буде купити або взяти в оренду якесь спорядження, пропоную зробити це в магазині Gorgany. Затарююсь там вже не перший рік. Їхні продавці знають про характеристики споряги з власного досвіду, а не з рекламних буклетів виробника. Для мене це важливо.