Питання складне, і для багатьох людей вирішальне. Якщо спробувати поверхнево загуглити дану інфу, то дуже легко безнадійно запутатись в купі суперечливих даних.
Ми перед поїздкою в Африку перелопатили 100500 сайтів, довго ламали моск, врешті решт зробили так, як нам видалось оптимальним. І схоже на те, що не помилилися. Жодних сюрпризів з собою не привезли.
Тут я розпишу з якими напастями можна зустрітися в Африці, що для уникнення їх зробили ми і які існують інші прийнятні варіанти.
Почнемо з самих хардкорних.
Жовта лихоманка.
Гостре захворювання вірусної природи, вражає печінку, передається укусами комарів. Для запобігання захворювання роблять щеплення. Імунітет виробляється протягом 10 днів, і зберігається до 30-35 років. Рекомендують ревакцинацію раз в 10 років. Ефективність вакцини 95%.
У Львові щеплення від жовтої лихоманки роблять в Поліклініці №1 на Лемківській 28 (032 252-45-27).
У Києві щеплення від жовтої лихорадки роблять в Олександрівській лікарні на Шовковичній 39/1 (044 287 7497).
Вартість щеплення 200 грн (2012р). Треба передзвонити наперед, уточнити наявність вакцини. Після вакцинації вам видадуть міжнародний сертифікат про наявність даного щеплення. Не викидайте його, в деякі країни без того сертифікату не пускають.
Щеплення роблять при наявності довідки від дільничного лікаря. В довідці має бути сказано, що вакцина вам не протипоказана. Дільничний лікар як правило поняття не має що то за вакцина, і направляє вас на стандартний медогляд (флюрографія, загальний аналіз крові, аналіз сечі, кардіограма), і після того пише щось типу “здоровий, потипоказаннь до вакцини не має”.
По нормальній схемі довідка, про відсутність протипоказаннь має бути довідкою про відсутність білкової алергії, оскільки вакцина виготовлена на основі курячих білків (чи ембріонів).
На тому про жовту лихоманку можна забути на наступні 10 років.
Малярія
Як і жовта лихоманка, малярія є гострим захворюванням вірусної природи, що вражає печінку, та передається укусами комарів. Єдиний нюанс, щеплення проти малярії не існує. Доводиться закидуватись таблетками для профілактики, або лікуватись коли вже заразишся.
Профілактика
Існує декілька видів достатньо ефективних таблеток для профілактики і лікування малярії.
Malarone – в Україні його нема.
Ларіам (Mefloquine) – рекомендують при тривалому перебуванні (кілька місяців) в зоні розповсюдження малярійного плазмодія. В Україні чисто гіпотетично існує, але так як малярія не характерна для нашого регіону, в аптеках його нема, треба замовляти. Як і де замовити можна розпитати в лікарнях де робили щеплення від жовтої лихоманки, там мають знати в силу суміжної специфіки.
Доксициклін – Вибір редакції. Без проблем можна купити в аптеці за невеликі гроші. Пити по одній таблетці в день, починаючи за день до виїзду, і закінчуючи 4-ма тижнями після приїзду. Ефективність 90%.
Деякі чутливі натури, як я, можуть зловити побочки: нудота якщо приймати перед їжею, і підвищена чутливість шкіри до сонця. Вихід тут простий, приймати таблетки після їжі, і ходити в сорочках на довгий рукав.
Лікування
Дехто не вживає жодних профілактичних заходів, і як каже один мій колєга, “вирішує проблеми по мірі їх надходження”, тобто лікується при наявності симптомів.
Для таких випадків існує експрес тест по типу тесту на вагітність (тільки там кров капати треба), дві полоски і ти зірвав джекпот. В разі позитивного результату тесту треба 3 дні пити Коартем (Coartem), і вся гидота здихає.
Експрес тест на малярію в Україні не продається.
Таблетки – таблетками, а на практиці виходить, що найкраща профілактика малярії – протимоскітна сітка та репелент.
Протимоскітна сітка висить над 99% ліжок в Африці. В деяких країнах це частина державної програми з охорони здоров”я, і її наявність є обов”язкова.
Для гарантії можна попшикатись репелентом, щоб в зарази яка таки залізе під сітку відпало бажання кусатись.
Ми були в регіонах де не надто багато комарів, і за 3 тижні мене вкусило не більше 3-4 штук. Вдома за ніч часом більше кусає.
Основні страшилки минули, тепер попростіше.
Шистосомоз (bilharzia)
Підшкірний паразит, якого можна схопити купаючись в брудних водоймах (озеро Вікторія). Зараження можна визначити по свербінню і висипці на шкірі. Лікується ефективним і недорогим препаратом Празиквантел.
Якщо ви випадково замочили ноги в озері Вікторія, не варто панікувати і закидуватись таблетками. Ймовірність того що ви підхопили паразита не така вже й висока. Пийте таблетки тільки при наявності симптомів.
Сказ
Тут все просто. Як і в нас щеплення робиться по факту, вже після того як вас вкусить пес, чи шо там ше. Насправді песиків/котиків було помічено мало, тому ймовірність бути покусаним скаженим псом на порядок нижча ніж у нас.
Сонна хвороба
Переноситься мухою цеце (місцеві кажуть сесе). На даний момент не актуальна. Сонну хворобу майже повністю перемогли в кінці 60-хх років. В деяких місцях вам можуть набридати мухи цеце, ви швидко зрозумієте, що це саме вони. Але ймовірність того, що муха яка вас вкусила передала вам трохи трипаносом прямує до нуля.
Ми бачили декілька мух цеце, коли проїжжали через заповідник. Одна навіть пробувала мене покусати, за що була жорстоко (але справедливо) покарана.
А ще муху цеце приваблюють контрастні об”єкти синього кольору, по типу тєльняшки ВДВ. Врахуйте при виборі гардеробу.
Антисанітарія
Грубих порушеннь санітарних норм, на рівні коли б це могло спричинити серйозну шкоду для здоров”я помічено не було. Гниючі рештки тварин на вулицях не валялись, а по смітниках ми не ходили. Так хіба стічні води в ариках вздовж доріг, стандартне явище в принципі.
Майже в кожній порядній забігайлівці був умивальник і мило. А для випадків, коли ми переходили на вуличну їжу, у нас був антисептик для рук і вологі серветки.
Вода
Пийте ботильовану воду і буде вам щастіє.
У великих містах, для харчових потреб використовують очищену воду. Кажуть її навіть можна пити. Зрозуміло в такому вигляді вода є не всюди. Звичайно ж в провінційних забігайлівках їжа готується на тій воді, що є. Будемо важати, що вся зараза гине в процесі приготування їжі.
Без прививок і таблеток поїздка в Африку не обійдеться. Не треба себе дурити шо “зараза до зарази не чіпляється”. Вот навіть Артемій Лєбєдєв малярію цепанув. Якщо підготуватись на перед, і все зробити як належить, то відвідини Африки будуть такі ж в медичному плані безпечні, як автобусний тур по Європі.
Сподобався пост, поділись з друзями:
Один коментар до “Які прививки потрібно робити коли їдеш в Африку. Медичні аспекти поїздки в Африку.”
[…] […]