Після подорожі до Східної Африки, мені найчастіше задавали три запитання:
1) Вас там не з”їли?
2) Чого так мало загорів?
3) Що ви там їли?
Внятно відповісти на перші два я так і не зміг. Зато з третім все просто, що їли – банани. Ну а що ще в Африці їсти.
Як то кажуть, не хлібом єдиним. Є регіони, де основним харчовим продуктом є не тільки картопля, а наприклад кукурудза, рис, чи ті ж самі банани.
Банановий пояс простягається в околі від 30 пн широти, до 30 пд широти. Найбільше бананів вирощують Індія, Китай і Бразилія, в основному для внутрішнього ринку. Лідерами по кількості експорту є країни Латинської Америки. В Африці банани вирощуються для внутрішнього ринку.
Далі мова піде про банани в Африці.
Теоретично існують досить багато різних сортів бананів, але я більш ніж впевнений, що африканці з сортами не заморочуються. Вирощують дві основні групи: десертні і кормові (останні офіційно називаються платано).
Десертні банани маленькі (8-10 см) і дуже солодкі, їх їдять виключно стиглими. До нас їх майже не завозять, бо швидко псуються.
Кормові банани в нестиглому вигляді використовують як овочі, стиглі їдять як фрукти. (Так розумію до нас завозять саме кормові сорти, їх зривають з дерева зеленими, і вони достигають по дорозі).
фото Андрія Даниловського.
Вирощують банани як де, в кого пару пальм біля хати (“садок вишневий коло хати” згадався), а в кого і здоровенна плантація.
фото Андрія Даниловського.
З плантацій гілки зелених бананів вивозять вручну або на роверах.
Кажуть така гілка може важити 30-50 кг, тому притарабанити її куди небудь завдання не з легких буде.
Далі їх вантажать на машини і розвозять по всій країні.
Щодо споживання, виявляється, крім традиційного, в нашому розумінні, банани також можна смажити, пекти на вугіллі, варити, робити пюре, і ще багато чого, на що кому фантазії хватить.
Кормові банани місцеві називають – “матоке”. Я толком так і не зрозумів, матоке це сам банан, вже готова страва, чи одне й друге одночасно.
Найбільш розповсюджена страва – тушене матоке. Банани загортають в листя і тушать декілька годин. Подають в якості гарніру з різними соусами. Так як, сам по собі матоке на смак як картопля, тобто без смаку, то вся суть тут в соусі. Дефолтно дають фасолевий соус. Як варіант може бути соус арахісовий, а ще краще м”ясо в арахісовому соусі.
Ще варіант – пюре з матоке. Подають так само як звичайне матоке з тими самими соусами. Пюре досить густе і в”язке, місцеві їдять руками, відламуючи шматочки від великого куска, містерам дають вилки. Варіант пюре особисто мені сподобався більше ніж звичайний тушений банан. Нюанс в тому, що місцеві однаково називають пюре з матоке і ціле тушене матоке, тому часом до останнього моменту не відомо, що тобі принесуть, така от лотерея.
Вулиця вуличних ресторанів. Так готують банани.
Два вищезгадані блюда дешеві до непристойності. Як правило їх безкоштовно додають до м”яса чи що ви там ще замовляєте. В 99% забігайлівок ви замовляєте м”ясо за фіксованою ціною, і до нього вам безкоштовно дають гарніри на вибір (можна попросити всі гарніри зразу).
За всю історію тільки одного разу в суперхардкорній місцевій столовій подавали матоке без нічого.
фото Андрія Даниловського.
Ще банани печуть на вугіллях, і продають вздовж доріг в якості перекусу.
В тих регіонах, що ми мали можливість відвідати є ще багато всього смачного, так що як було сказано на початку статті, “не бананами єдиними…”.
3 коментарі “Про банани матоке, або що їсти в Африці.”
грилювати банани легко й ок
підозрюю. що ті банани що внас пордають до грилювання не підійдуть. хіба спеціально шукати зелені.
[…] Що їдять в Африці? Канєшноже банани. Багато їх тут, хороших і різних, печені, тушені, пюре ітд. Готують то все з зелених бананів, які називають матоке. Також присутні картопля в кількох іпостасіях. Дефолтне ім”я “картопля” в них зарезервовано за бататом (солодка картопля), а звичну нам картоплю в Уганді чомусь називають “ірландською”. Також є ще кілька крохмаломістких овочів, назви яких я забув, але то не важливо, бо основний гарнір – картопля і банани. Написав цілу оду присвячену бананам. […]