Назва штату Раджастан, що на північному заході Індії дослівно перекладається як “Країна Царів”. Бурхливе минуле Раджастану наповнено війнами, подвигами епічних героїв, та іншими яскравими подіями. Не зважаючи на те, що Індія вся і так дуже кольорова і контрастна, Раджастан ще більш колоритний. Тут життя дотепер іноді зберігає традиційний уклад, а іноземців приймають радісно і щиро.
Удайпур
Удайпур місто озер і садів. Озера були створені штучно за наказом одного з махараджів. Кажуть найромантичніше місто Раджастану, в індусів популярно робити весілля в Удайпурі.
Як і кожне поважаюче себе раджастанське місто-держава, Удайпур має свій форт. Кажуть махараджа жив тут ще до недавна.
Різьба по дереву й слоновій кістці. Елементи декору в форті Удайпура.
Удайпур – чудове місце, щоб почати з ньогго своє знайомство з Індією. Відносно не велике, по індійських мірках тихе, і з хорошою знов у ж таки по індійських мірках інфраструктурою.
Хіндустанський стріт арт.
Настінні розписи в східному стилі популярні в Удайпурі. Кілька школ пропонує освоїти техніку малюнка всім бажаючим, в т.ч. іноземцям.
Джайпур
Джайпур – столиця Раджастану. Тут знаходиться знаменитий Хава Махал – Палац вітрів. Будівля датується XVIII ст. Оригінальне призначення – гарем. За задумкою архітектора, жінки могли спостерігати за тим що відбувається на зовні без ризику потрапити під посторонні погляди.
Індія? Гарем? Щось не в”яжеться, подумаєте ви. Справа в тому, що починаюч з ХІ століття, субконтинент зазнавав постійного впливу мусульман. Закінчилося тим, що в XVI-XVIII ст тут взагалі панувала імперія Моголів (не путати з монголами). Частина архітектури періоду моголів залишилась дотепер.
Джантар-Мантар – астрономічна обсерваторія XVIII ст. Всього на території знаходиться 14 інструментів для спостереження за зірками та планетами.
Кожна будівля-інструмент призначена для окремої зірки.
Форт Амбер – величезний палац-фортеця медового кольору в 11 км за Джайпуром. Здається, що це ціле місто, а не фортеця.
А ще Джайпур – індійська ювелірна столиця. Особливо багато тут каміння: рубіни, сапфіри, і ще купа всього.
“Білі комірці” купують морозиво, десь не далеко біля ділового центру Джайпура.
Джодхпур
На противагу “рожевому місту” Джайпуру, Джодхпур – місто синє. За традицією, в синій колір малюють доми в яких проживають люди найвищої касти – брахмани.
Брахмани становили в Індії вищу касту. Навіть каста воїнів-кшатріїв, до якої належали махараджі, стояла сходинкою нижче. Вплив брахманів був величезним. При дворах вони виконували функції жерців, астрологів і особистих радників махараджів. І хоча в 1950 р кастова система була скасована, брахмани продовжують залишатися дуже впливовою частиною суспільства. Оскільки діти успадковували касту батьків, кількість брахманів постійно зростала, і в місті з’являлися все нові і нові блакитні будівлі.
Сардар базар – ринок сарі, традиційного індійського жіночого вбрання.
І да, Джайпур і Джодхпур – два різні міста.
Форт Джодхпура.
З певних ракурсів форт нагадує декорацію до “Star Wars” в натуральну величину. На стільки він іноді здається навіть не чужорідним, а інопланетним. Якщо прибрати зелень, а продавців на базарі передягнути у відповідні костюми, тоцілком собі можна знімати сцени з життя планети Татуїн.
Дворове/вуличне життя.
Міні фабрика по виробництву індійських напів сферичних сковорідок, в яких ото на вулицях потім готують всяку всячину.
Стріт арт що декларує релігійну толерантність. Пробемне питання, навколо якого часто виникають конфлікти, як в Азії в цілому, так і в самій Індії окремо.
Бунді
Бунді – гарне, маленьке по індійських мірках місто, яке не можливо не полюбити.
На задньому плані за озером розкинулось місто. Далі за ним здоровенний форт. Сам палац махараджів займає відносно не велику територію, який зміст було огороджувати весь пагорб, наразі не ясно :)
Частина палацу збереглась досить не погано.
Навіть розпис де-не-де залишився.
Більшість же форту віддана під владу Ханумана (Хануман – одне з божеств індуїстського пантеону, якого зображають у вигляді мавпи).
Життя в Бунді тече не спішно.
Зрештою, як і всюди в Азії.
Досить часто попадаються колоритні персонажі.
Інколи не до кінця зрозуміло, яке це століття.
Чітторгарх
Чітторгарх – маленьке місто, відоме своїм масивним фортом. Форт носить статус найбільшого по площі в Індії. Перші згадки про форт відносяться до VIII століття. За час свого існування тутешні стіни бачили не одну осаду і були свідком багатьох драматичних подій.
В кращі часи на території форту було понад 80 штучних водойм. Зараз їх не більше 20.
Сьогодні фортецю населяють в основному не багаті селяни і мавпи.
Барельєфи не такі як в Кхаджурахо, але теж цікаво.
Пушкар
Пушкар – святе місто на краю пустелі. За легендою бог Брахма вбив в цьому місці демона квіткою лотоса. Там де квітка впала на землю утворилось озеро.
Тепер до озера приходять тисячі паломників, зробити ритуальне омивання в його водах. Ще тут раз на рік проводиться ярмарка верблюдів.
Місто популярне серед європейських хіппі. Ймовірно через легкі наркотики, які тут можна спокійно купити на кожному кроці.
Чи є сенс відвідати Раджастан? Безумовно! Якщо хочете побачити колорит справжньої Азії, при цьому перебуваючи в комфортних для себе умовах, вам однозначно сюди.
І на завершення, кілька порад для тих, хто все ж наважився на подорож.
Візьміть з собою:
- Беруші
- Антисептик для рук
- Туалетний папір
- Терпіння. Прості речі тут можуть робитись довго.
- Запасний варіант на випадок, коли щось піде не так, ну або готовність до пригод :)