Озеро Пангонг, також відоме як Пангонг-Цо, простягнулося на 120 км високо в Гімалаях на кордоні Китаю та Індії. Пангонг – одна з найпопулярніших туристичних локацій Індії. В сезон близько 1000 людей приїжджають щодня помилуватися дивовижного кольору водою та гірськими пейзажами.
Туристи переважно з Індії.
В масовій індійській культурі озеро стало відоме завдяки фільму “Три ідіоти” 2009р. Тут знімалась фінальна сцена фільму.
Можна сфотографуватись так ніби ти Аамір Хан і Каріна Капур.
Трохи про індійське кіно. Скільки хороших сучасних індійських фільмів можете назвати? “Мільйонер із нетрів”, що ще, все мабуть? Решта, що приходить в голову – треш де поперемінно б’ються і танцюють. А насправді в Болівуді зняли багато дуже толкових фільмів, гідних західного глядача. До прикладу, ти х же “Три ідіоти”,”Мене звати Хан”, “Р. К. “ ітд. Як не дивно, в Болівуді крім картин для наївних домохазяйок знімають цілком гідні речі.
Озеро розташовано приблизно в 5-ти годинах їзди від міста Лєх. Дорога проходить через перевал Chang La 5360м, один з найвищих у світі автомобільних перевалів. Дорога має стратегічне значення, тому її тримають відкритою майже весь рік.
Популярна опціяорендувати в Лєху Royal Enfield, і покотити на ньому на озеро.
Місцями дорога не менш красива ніж саме озеро.
Доїхати до озера можна зі сторони долини Нубра, і сумістити дві поїздки в одній, як зробили це ми.
Правда дорога з Нубри місцями виглядатиме отак.
На під”їзді до озера ландшафт міняється.
Ширина місцями доходить до 5 км, але через розріджене повітря сусідній берег здається набагато ближчим.
Озеро солоне. Інколи його називають найвищим солоним озером світу, але в Тибеті є як мінімум ще кілька вищих.
Хоч озеро й солоне, зимою воно замерзає.
Озеро замкнуте і не має витоків. Вся вода, що потрапляє в нього, там і залишається.
Точна глибина не відома, оціночно близько 100м.
4350м над рівнем моря, тут висота вже дається в знаки, почуваєшся виснажений, інколи болить голова.
Якщо у вас запланований висотний трекінг в Ладаху, поїздка на озеро – хороший варіант для акліматизації.
Тестили турбатівські сорочки. Від сонця захищають на відмінно.
Трохи корисного:
Як добратись: найкращий варіант взяти таксі з Лєху. Ціни фіксовані й адекватні, особливо якщо вас 3-4. Якщо ви один, можна побігати по турфірмах в Лєху, попитати в кого буде місце в машині. З Лєху ходять автобуси, але не щодня.
Перміти: озеро Пангонг – є причиною територіальних спорів між Індією та Китаєм. Дальній кінець озера, це вже Піднебесна. Іноземцю потрібен спеціальний дозвіл Protected Area Permit (PAP) для перебування тут. Дозвіл можна оформити в Лєху. Виготовленням перміту може озадачитись транспортна компанія в якої ви замовляєте таксі. Вартість 600 рупій на людину.
Проживання і їжа: на озері безліч так званих кемпінгів. При слові “кемпінг” очікуєш побачити дещо інше, натомість отримуєш великий намет на бетонній підлозі з ліжком туалетом і душем всередині. Їжа входить у вартість проживання. Ціни не сказав би що бюджетні, просять по $20-30 за людину, але можна торгуватися.
Тут колись був кемпіг.
Спонсор настрою ром Old Monk. Old Monk, cheap and best!
А ще перед самим озером вздовж дороги живуть бабаки. Наглі морди на стільки розкормились за рахунок добрих туристів, що не завжди влізають в свої нірки.