Вибираюсь в сторону Катманду.
Всього 6 шодин автобусом. Цілих бляха-муха 6 годин автобусом! По розбитій дорозі. Що таке підвіска місцеві “інженери” походу не дуже розуміють. Ближче до кінця поїздки з тебе витрясає все що тільки можна.
Влаштував собі екскурсію по пригороду Катманду.
Базари, вуличний треш, автомайстерні.
Ring road – кільцева дорога круг Катманду. Походу одна з не багатьох доріг в місті з нормальним покриттям. Тру Адь! Вся кустарна промисловість зосереджена вздовж тої дороги.
Десятки майстерень.
Не то коробка передач, не то кусок кардана.
Паяють радіатори.
Шиють чохли на крісла.
Азіатська промисловість, як і бізнес має принципову відмінність від нашої. Тут кожен сам собі хазяїн. У нас все стараються укрупняти, а тут відкрив собі майстерню чи магазин і працюєш собі сам один, пофіг що вся вулиця в таких самих магазинах і майстернях. Само собою про складне обладнання не йдеться. Майстер може поставити в свій маленький свєчной заводік токарний або сверлильний станок, про станки з ЧПУ і штамповку не йдеться.
Водовози. Згідно з заявками ЛП: “tap water in Kathmandu is close to lethal”. Хто не має доступу до tap water, отримує воду від таких от водовозів.
Ця вода, підозрюю, теж не сильно безпечніша від lethal.
Смажать арахіс. Просто на обочині дороги.
Квиткова каса.
Ех люблю я базари.
“Привокзальний” критий ринок.
Не базарний день сьогодні.
Пасажири маршруток.
Стара добра Боуда Ступа живе своїм життям. Готується чи то до нового року, чи то до якогось місцевого свята.
Зверніть увагу, більшість людей йде в одному напрямку. Буддистські святині треба обходити строго за годинниковою стрілкою.
Слідкуємо за оновленнями “Непальського тревелогу” тут: https://gryniuk.com/category/podorozhi/південна-азія/непал/