Категорії
featured поради мандрівникам

Типові туристичні шахрайства. Як не дати себе ошукати. Частина 1.

Шахрайства є частиною життя, і нічого тут не зробиш. По всьому світу є люди, що намагаються отримати гроші не чесним шляхом, нажаль надурити бідного туриста – один з найлегших способів.

В країнах з розвинутою інфраструктурою бюджетного туризму існує цілий клас людей, що живуть з того, що обманюють нещасних, і без того не багатих мандрівників. Таксисти, працівники туристичних компаній, власники дешевих готелів, вуличні помагали та інші “друзі” бекпекера.

Для того щоб не попастись на більшість шахрайських уловок достатньо просто здорового глузду, і розуміння того, що безкоштовний сир тільки в мишоловці. Деякі ж з видів шахрайства навпаки не тривіальні, і розгледіти їх не так просто. Щось з того всього розраховане на відверте залякування, щось на то щоб ти переплатив, а щось ставить тебе в дуже не зручне становище, коли ти просто “не можеш відмовити”. Зрештою знати типові “розводи” буде не зайвим, адже проінформований значить озброєний!

Типові вуличні шахрайства

Студенти що практикують англійську

Сама проста на@@бка, це коли людина представляється студентом що просто хоче попрактикувати англійську, і з цією метою готовий провести для вас безкоштовну екскурсію. Само собою в кінці він вимагатиме компенсації. Собсно тут можна зразу попередити, що чекати нагороди не варто. Такі дятли як правило безобідні, і просто посилаються куди подалі.

Взагалі будь яка людина, яка пропонує вам послугу (яка вам нафіг не потрібна), скоріш за все потім попросить за це винагороди. Це стосується різного роду ідіотських послуг типу провести до потрібного перону на вокзалі, чи зайняти для вас сидяче місце в автобусі (є й таке).

Пригостити дівчат вином.

Кидалово розповсюджене мабуть по всьому світу. Типовий сценарій: до тебе підходить респектабельної зовнішності незнайомець, з хорошою англійською, у вас зав”язується розмова, і він запрошує хильнути пива в барі його друга/брата. В барі до вас підсідають дівчата, питають, чи не проти ви поставити їм напій (пригостити вином). Звичайно ж ви не проти. Згодом приносять рахунок на нереально велику суму. Вихід закритий, втекти не вийде, на вході мордовороти. Висновок: хочете випити пива з незнайомцем, самі обирайте бар, або хоча б йдіть в якийсь відомий не “мутний” заклад.

Знайдений гаманець

Стара розводка, ще з 90-х. У нас таке теж практикувалось. Знаходите на вулиці гаманець з грошима, випадково з”являється перехожий, що теж ніби помітив гаманець, і пропонує розділити гроші. Потім з”являється власник “загубленого” гаманця, говорить, що у нього там була певна сума грошей (менше ніж те, що є на даний момент). Вас звинувачують в крадіжці, і просять “покрити” нестачу. Далі сюжет розвивається як вже вийде. Висновок: побачите гаманець з грошима, хай собі лежить.

Коштовності взамін на гроші

Чув, що подібне практикують цигани на заправках в Європі. До вас підходить солідного вигляду циган, каже що закінчилось пальне, просить закинути грошей на пару літрів. В замін пропонує золотий перстень, чи іншу побрякушку. В передчутті легкої наживи ви як правило погоджуєтесь. Само собою “коштовності” виявляються біжутерією з вартістю металолому.

Азартні ігри з незнайомцями

Тут багато розуму не треба. Якщо не знайомі люди запрошують вас пограти в карти (чи будь що інше), і через якийсь час пропонують грати на гроші, то скоріш за все потім вас попросять оплатити програш. А, забув, ви програєте, не сумнівайтесь, вони знають як намахати.

Колекціонери іноземних грошей.

Часто в дуже туристичних місцях за якусь послугу в якості сувеніра у вас просять гроші з вашої країни. Інколи просять просто так, без послуги. 99% ця людина потім обміняє гроші в обміннику. Як правило “колекціонер” добре знає вартість валюти, і коли купюра замала, обурюються і просить ще.

Якось в Тегерані, столиці Ірану, познайомився з місцевим. Ми з ним довго говорили, в основному за життя тут і там. Прогулялись мінімально по місту, він запросив до себе до дому, накормив, заплатив за мене за проїзд ітд. Потім в якийсь момент попросив показати євро, і спитав, скільки він мені повинен заплатити, щоб залишити купюру в 10 євро у себе. Я був в хорошому настрої, і віддав йому ті гроші просто так. Хз, чи був він “колекціонером” чи ні, історія замовчує…

Власне, зупиняючись по каучсерфінгу, я теж кілька раз просив у своїх хостів купюри в хорошому стані, для батька, який власне є колекціонером, але вартість крупних купюр я завжди повертав.

Just been robbed

Теж дуже поширена розводка. До вас підходять люди, і дуже, навіть так ДУЖЕ емоційно пояснюють, що їх щойно пограбували ітд. Просять щось типу дати кілька грошей на квиток. По великому рахунку це не стільки шахрайство, скільки психологічна та емоційна маніпуляція.

Років 10 тому я мав їхати з Москви до Львова. Купував собі квиток на поїзд на одному з московських вокзалів. Після того як купив квиток, до мне підійшов якийсь гопнік зі словами: “братан помоги деньгами, откинулся с зони, еду домой на Украину”. Скоріш за все побачив у мене укр паспорт. Хз з якого перепугу, я таки дав йому кілька рублів.

“випадково” зачепили

Взагалі то, це не шахрайство а крадіжка. Механізм тут наступний: вас “випадково” заляпують брудом (штовхають діти / шарпають / показують що ви десь сильно замастились / відвертають увагу). Потім, коли ви відчищаєтесь (приймаєте щиросердечні вибачення), щось з ваших речей пропадає.

Мій друг так позбувся фотоапарата десь в Південній Америці. Облили брудом, поклав фотоапарат щоб відчиститись. Поки приводив себе в порядок, камері вже й ноги приросли.

Чистильники взуття

Ще одна “схема”. В чистильника взуття, що йде перед тобою, падає щітка. Ти підбираєш і віддаєш йому Чистильник з вдячності пропонує почистити тобі мешти. А після того як почистив, виявляється, що послуга була платною, і коштує рази в 4 дорожче ніж регулярна ціна за чищення.

В Стамбулі, бувало чистильники “випадково” губили переді мною щітку по 3 рази на день.

Як розпізнати шахрая?

Якщо щось пропонують безкоштовно, або щось йде до тебе занадто легко, або без адекватного комерційного зиску для продавця, то скоріш за все вас десь обмануть. В таких випадках краще забратись і піти поки є можливість, пробувати переграти шахраїв не варто, ви не Остап Бендер. Афер є багато, тут не всі перечислені. В загальному випадку розібратись де кидалово де ні, досить просто.

трек навколо Аннапурни. Непал.

Громадський транспорт і таксисти

Кажуть таксисти – найгірші люди на землі. Мало з того, що вони луплять в тридорога, так ще й вступають в злочинну змову з власниками готелів, магазинів ітд. Тут звичайно важко судити однозначно, мені траплялись як ті, що здирали з мене “туристичну ціну” й обманювали, так і ті, хто абсолютно безкоштовно возив мене і хостив у себе по кілька днів.

На щастя для нас, “уловки” таксистів і різних країнах приблизно однакові. Просто варто про них знати і діяти “на випередження”.

Вартість проїзду потрібно оговорювати наперед

Це універсальне правило діє в кожній країні світу, включно з Україною. Ти можеш впливати на ціну рівно до того моменту доки не сів у машину. Дехто радить ціну ще й записувати і мало не брати розписку у водія. Я в такі крайності не вдавався, усна домовленість завжди спрацьовувала. В будь якому випадку не сідайте в машину доки не домовитесь за ціну.

Нема здачі

Теж всесвітньо відома розводка. Особливо в аеропортових таксистів, які знають, що містеру котрий щойно прилетів, видали в обміннику крупні купюри.

Індійські рікші часто люблять “не мати” здачі.

Не віддають багаж

Деякі не чесні таксисти не повертають при виході багаж, доки не погодишся на їхню ціну. Не пригадую,щоб таке траплялось з кимось кого знаю особисто, але часом така інформація проскакує.

Нема автобуса / автобус відмінили

Буває автобус подають за кілька хвилин до відправлення. Шустрі таксисти цим користаються і намагаються переконати оточуючих, що автобуса не існує, або його відмінили. Деколи маразм доходить до того, що роблять вони це прямо перед автобусом.

Кілька раз зустрічав подібних таксистів – хамів на аеропортових шатл басах. Дядьки намагалися переконати наївних туристів, що дешевого транспорту з аеропорту в місто не існує, стоячи прямо перед автобусом.

Заплатиш скільки не шкода

Чесно кажучи, не до кінця розумію, як працює така схема, але заплатити чесну ціну при такій постановці питання не вдавалося жодного разу. Думаю тут грають на емоціях і на гордості.

Комісія за готель

Інколи таксисти отримують комісію за те, що приводять клієнтів в готель. Само собою комісія платиться з вашої кишені. Тому якщо не знаєте наперед в якому готелі зупинитесь, або не знаєте ціни обраного готелю наперед (не забронювали), просіть таксиста відвезти вас не в готель, а на якусь конкретну адресу, інакше він завезе вас в готель де йому дадуть комісію. Це стандартна практика в багатьох країнах Азії. Золоте правило, ніколи не заходити з таксистом / хелпером в готель, інакше комісії не уникнути.

Готель закрили

Якщо ви забронювали якийсь конкретний готель, а у таксиста домовленості про комісію з іншим, починають з”являтись мільярд відмазок, чому не варто їхати у ваш готель. Наприклад: готель закрили, там таргани, нема гарячої води, власники погані люди, дорогу перекопали, там фестиваль і все перекрито, машина не їде ітд. У авто раптово міняється маршрут, з”являється потреба заїхати до боса, раптово щось ламається ітд.

Лікується простими методами:

  1. кажете, що не заплатите гроші, якщо не доїдете куди просили (само собою гроші лиш в кінці маршруту)
  2. кажете що викличете поліцію.

Ціна за людину

Ще один старий добрий розводняк, коли в кінці поїздки виявляється, що ціна за яку домовлялись є ціною за одного пасажира, а не за все авто. Алгоритм дій тут простий, по перше, уточняти при посадці, що ціна за все авто, якщо все ж на виході водій вимагатиме ще грошей, пригрозити поліцією і послати нафіг.

В деяких країнах розповсюджене т.зв. shared taxi, коли в авто сідає 4 пасажири, і їдуть по вказаному маршруту за відомою ціною. Відрізнити шаред таксі від звичайного, можна хоча б з тою ознакою, що крім вас в машині є також інші пасажири.

Ціна в доларах

Уточняйте в якій валюті ціна. Інколи замість 10 рупій просять в кінці поїздки 10 доларів.

Є країни, де ціни прийнято рахувати не в національній валюті, а в інших абстрактних одиницях, що дорівнюють наприклад 10-ти місцевим грошам. Наприклад в Ірані волюта називається “ріал”, але всі ціни рахують в “томанах”. 1 томан дорівнює 10 ріалів. Тому варто виясняти, ціна в томанах чи в ріалах. Це стосується не тільки таксі.

Труднощі перекладу

На broken English слова “fifty” i “fifteen” звучить однаково. Якщо в ціні фігурують цифри зі схожим звучанням (13-30..19-90), напишіть цифру на листочку. Це допоможе уникнути або неприємного конфузу, або хитрої розводки.

Головне пам”ятайте, таксисти лиш таксисти, а не мафіозні ділки, у випадку коли ви починаєте активно відстоювати свої права, їм нічого не не залишається як довести вас куди просили, машина різко ремонтується, дорога розблоковується ітд.
Гроші платити в самому кінці

Став свідком сього класичного випадку в одному з хостелів в Раджастані (Індія). Жалілись туристки з Латинської Америки. Замовили рікшу в 2 сторони, до замку і назад. Домовились, що той їх привезе, почекає поки вони погуляють, і потім відвезе назад. По приїзду до замку (в одну сторону), дали йому всю оговорену суму і пішли. Само собою рікша одразу собі знайшов нових клієнтів, звалив і взагалі мав їх в носі. Назад їм довелося брати нового рікшу і переплачувати майже в 2 рази. По збігу обставин, рікша ошивався біля того ж хостелу. Дівчата пробували висловити якісь претензії, але само собою були послані ібо за версією рікші “я чекав вас 3 години”. Мораль: повний розрахунок лише по приїзду в останню точку маршруту. Як показує досвід, якщо водію платити в кінці, то на проміжних зупинках його навіть шукати не треба, він сам вас знайде.

Типові туристичні шахрайства. Як не дати себе ошукати. Частина 1.
Типові туристичні шахрайства. Як не дати себе ошукати. Частина 2.

Facebook Comments