Категорії
featured непал південна азія подорожі трекінг

Що брати на трекінг в Непал. Одежа, спорядження, ліки.

Що брати на трекінг в Непал

По приїзді питали мене друзі, чи я брав з собою в Непал кішки та льодоруби? Чогось люди думають, що трекінг і альпінізм то те ж саме. Тому вирішив написати окремий пост про те, що брати на трекінг в Непал. Все ж таки, то не зовсім стандартний похід в гори. Тому й вміст рюкзака відрізнятиметься від того, що ми пакуємо, коли скажімо їдемо на вихідні на Петрос. Можна взяти щось важке і не потрібне, а можна забути щось дуже важливе.

Одежа

Взуття

взуття для трекінгу

У мене були туристичні черевики Zamberlan Skill. Показали себе відмінно. Ноги не натерли, не промокали.

Ті файні мешти в мене вже мабуть 3, якщо не 4 сезони. Скільки поїздок в гори, вже й не пам”ятаю. Не один десяток то точно. Виглядають правда вже не так красиво, але на зручність то не впливає.

Що брати на трекінг в Непал

Так виглядали черевики після треку.

Все ж, для простого трекінгу навіть таких відносно легких черевиків задофіга.

взуття для трекінгу

Наступного разу, брав би щось типу трекінгових кросівок Zamberlan Parrot. Для треків типу ААС, EВС цілком достатньо, та й по місту ходити комфортно. Кілька раз бачив кроси такого типу в місцевих на EBC, тому сміливо можна брати в якості основного взуття на трек.

В комплекті до шкарів брав крем Zamberlan Hydrobloc, але він не знадобився. Було сухо майже весь час.

Трохи ліричного відступу.

Як обирати взуття для походів.

Вибір взуття, штука можна сказати інтимна і дуже особиста. Якщо черевики підійшли мені, це ніразу не означає, що вам у них буде так само комфортно. Виникає питання: Як же тоді вибрати правильну модель взуття, якщо на відгуки інших покладатись не варто?

Дуже просто. Питаєте, коли в магазині спорядження буде завіз взуття, приходите, і міряєте все підряд. В чому почуваєте себе найкомфортніше, то і брати. Шкари треба брати не ті, в яких найбільше позитивних відгуків, а ті що найкраще сидять на нозі.

Ну і розносити взуття перед походом не забудьте.

Повторюсь, трекінг і альпінізм різні речі. Рантове взуття не знадобиться точно.

Термобілизна

Термобілизни краще мати дві, тоншу й грубшу. В тонкій йти, в грубій спати.

Якщо не хочете таскати 2 пари, або просто не маєте, достатньо буде одної теплої для сну. Навряд чи буде аж так вже холодно, щоб вдягати термуху під фліс і штани.

Дощовик (одношарова мембранна куртка)

Не стільки від дощу, скільки для холодних ранків. На початку ходового дня досить холодно, а натягувати на себе пуховку і купу всього решта влом, бо знаєш що за пів години доведеться зняти. Тому дощовик поверх фліса хороший варіант, накинув і вперед, коли йдеш досить тепло.

Тепла пухова куртка

Після заходу сонця температура різко падає. Пуховка в таких випадках – саме те що треба.

Трекінгові шкарпетки

Можна взяти одні тепліші на ніч, і кілька тонших на день. Бавовняних шкарпеток брати не варто. ІМХО, звичайні бавовняні шкарпетки і трекінгові шкари – моветон.

Ну і речі, корисність яких розписувати нема потреби:

2 фліси

Баф

Головний убір від сонця

Тепла шапка

Рукавиці

Спорядження

Окуляри

Окуляри – друга найважливіша річ після взуття. Сніжну сліпоту на треку ви навряд чи отримаєте, а от проблеми поменше заробити можна запросто. Вже після кількох хвилин без окулярів на яскравому сонці починаються неприємні відчуття в очах.

Як і взуття, окуляри мають бути якісні, без фуфла. Основних критеріїв вибору два. Перший – рівень захисту. Нам потрібно виключно окуляри з найвищим рівнем захисту (4-й рівень). Наступний, окуляри повинні щільно прилягати до лиця, світло не повинно проходити через щілини.

Естетичні параметри другорядні, крім яків в тих окулярах вас ніхто бачити не буде.

Бахіли

Пилюки на дорогах Непалу в середньому на 2 пальці товщиною. Після ходового дня та вся пилюка успішно осідає на полах штанів, на  взутті, на ногах. Наступного разу я би взяв з собою легкі бахіли.

Рюкзак

На більшість треків достатньо буде 40-45 літрового наплечника. Більшого брати не варто, оскільки чим більший рюкзак, тим більша спокуса накидати туди чогось зайвого.

Що брати на трекінг в Непал

У мене був старий добрий Osprey Talon 44 S. Здавалось, багатоденний трекінг – межа його міцності. Він для такого не особо розрахований. Тим не менше, всі випробування витримав достойно, без неприємних сюрпризів. 

Легкий денний рюкзак

Будуть дні, коли ви сидітимете на одному місці. Будете гуляти по місту, чи робити акліматизаційні вилазки. Тягати з собою великий рюкзак – зайве. Для такого є так званий “денний рюкзак“.

Раніше в якості денного рюкзака юзав компресійний мішок. Але мішок, він і носиться як мішок, не створений він для того щоб його на плечах носили.

Що брати на трекінг в Непал

Хлопаки з Горган презентували мені чудову альтернативу, Saleva Chip 18. Легкий та компактний денний наплечник. Всього на 100 грам важчий за компресійний мішок (маса 280 грам). Методом інверсії простору складається у власну кишеню. Складеним практично не займає місця. До того ж, це вже повноцінний рюкзак, а не мішок зі стропами, носиться він цілком пристойно, дискомфорту не створює.

Відпрацював на всі 100%. Девайсу можна вручити Гран Прі в категорії спорядження. Стронглі рекомендед.

Трекінгові палки

Не знаю хто як, я без палок в гори не ходок. Особливо після того, як почали боліти коліна.

Легкий спальник

Що брати на трекінг в Непал

Перевірений Deuter Dream Lite 500. Більшого брати немає сенсу, оскільки у всіх без виключення лоджах видають одіяла на ніч. Якщо зимно, можна попросити 2. Спальник тут річ радше гігієнічна ніж теплоізолююча, основна його мета – не дати вам спати на брудній постелі.

Сідачка

Сідачка буде цілком не зайва. Сидіти на холодних каменях не дуже приємно, а привали будете робити часто. Свою сідачку обрізав по формі спинки малого рюкзака. І не теліпається збоку, і рюкзак форму тримає.

Дрібниці

Книжка, щоб вкоротити довгі вечори. Години після 6-ї вечора зайнятись особливо нічим. 

2 метри дроту і крокодили, або патрон-розетка. Щоб не платити кожного разу за зарядку пристроїв. Розеток в лоджах, як я вже казав, нема.

Термос.

Навісний замок, щоб ні в кого не виникало спокуси залізти до вашої кімнати.

Android девайс з GPS і слотом для сім карти. Тащити з собою ноут на трек імхо трохи зажирно, а от планшет або смартфон саме в раз. Тим більше що GPS і слот для сімки роблять пристрій корисним не тільки для перегляду фейсбуку. Всі мої пости про Непал, були написані на планшеті.

Обов”язково візьміть запасний акумулятор для фотоапарата, і powerbank.

Засоби гігієни та медпрепарати

Крем від засмаги 50+

Можете погуглити фото трекерів з сонячними опіками, а ще краще почитайте відгуки тих самих трекерів. Після того питання брати чи не брати крем від засмаги зникнуть самі собою.

Велику упаковку брати не варто. За приблизно 4 тижні треку мені пішло 50 грам крему. Мастив тільки лице і руки, решта частин тіла були закриті.

Гігієнічна помада

Повітря сухе, плюс вітер. Губи обвітрюються моментально.

Таблетки від горла і від кашлю

По тій же причині сильно пересихає горло, починається сухий кашель. Для нього навіть назву придумали Khumbu Cough.

Назальний спрей.

Знову ж таки через повітря, пересихає слизова носа. Наслідки не дуже приємні. Власне у мене якраз були проблеми з носом, в той час як у більшості трекерів був кашель.

По приїзді консультувався по тому питанню з лікарем. Лікар рекомендував будь який назальний спрей на основі морської води (Аква Маріс, Марімер ітд).

Марлева пов”язка – респіратор

На треку купа пилюки навіть після сезону дощів. Ваші легені скажуть вам дякую, особливо якщо весь день доведеться йти за караваном яків. В містах же пилюки ще більше. Багато місцевих ходять в масках.

Діамокс

Таблетки від гірської хвороби. По факту – сечогінне, побічним ефектом якого є частіше дихання. Продається в Катманду по $1,5-2 за пачку. Гірської хвороби не лікує, лише усуває симптоми. Почув що догнало, ковтнув, і пішов донизу.

Таблетки для очистки води

Що брати на трекінг в Непал

Ціна літрової пляшки води зростає від $0.2 в Катманду, до $2,5-3 у крайніх точках ЕВС. На допомогу приходять таблетки для очистки води. Їх є 2 види, на основі йоду і на основі хлору, вибирайте який смак вам більше подобається. Ціна в Катманду $1,3 за 50 шт (на 50 літрів води).

Як показала практика, якщо не давати забагато таблеток, і дати воді трохи відстоятись, “смак” хлору не відчувається.

На ААС стоять апарати для очистки води, продають воду “на розлив”.

Далі стандартний набір:

Таблетки від отруєння – ентероджерміна, левоміцетин, активоване вугілля і імодіум до комплекту.

Таблетки від болю в горлі та від кашлю.

Таблетки від болю голови, та від застуди (по суті єдиний вид медикаментів, що був використаний)

Антисептик для рук.

Вологі серветки. Піде багато, враховуючи що душ доступний не всюди, а подекуди навіть руки помити не вийде.

Туалетний папір. Непальці туалетним папером не користуються. В гестах його нема, а купувати вийде непристойно дорого.

Ну і рушник не забудьте.

що не брати

Завжди є спокуса набрати лишнього, особливо якщо рюкзак великий. Потім будете матюкати себе за тих пару зайвих кілограм, вони будуть псувати вам життя, причому не один день.

Приведу список речей, які я взяв з собою, тарабанив на горбі кілька тижнів і ніразу не використовував, або вагався брати чи не брати, і таки не взяв.

Тут тільки те, що взбрело мені в голову. Якщо ви візьмете в трек щось таке едаке екзотичне і не потрібне, то кажіть не встидайтеся, теж тут допишу.

спальник на -20

Якщо не плануєте ночувати в наметі, то зимовий спальник вам ні до чого. Брав з собою ультралегкий Deuter Dreamlite 500 (маса 600 грам, температура комфорту +13). Ходив на початку грудня, було вже досить холодно, вночі були мінуса.

В кожному без включення лоджі дають теплі ковдри. Зверху спальника накривався двома ковдрами і було щастіє. Один раз двох ковдр було мало, то вдягнув пуховку. От і все.

Те ж саме кажуть інші трекери, всі хто брав спальник на -20, жалілися що дурно волочили зайві кілограми.

З поправкою на те, що можливо я попав на теплу погоду, і можливо не завжди знайдеться в гесті по 2 ковдри на вас, можете взяти звичайний літній спальник, не ультралайт.

каремат

В гестах можливо не сама чиста постіль, але спати на голій землі також не доведеться. Візьміть краше сідачку. Не раз знадобиться.

бавовняні футболки

То є зло в чистому вигляді. Бавовна погано пропускає вологу, і вдень ви йдете постійно мокрі (а на висоті вода з вас буде виходити більше ніж внизу). Вночі футболка знову ж таки не висохла і вам зимно, через те що крім себе треба гріти ще пів літра води розподіленого по футболці.

Запам”ятайте, фліс і термобілизна- наше все. Користуйтеся досягненнями технічного прогресу.

сонячна батарея

Під тим пунктом можна розвести холівар. Але постараюсь аргументувати свою точку зору.

В лоджах на треку в кімнатах як правило нема розеток. Розетка є на рісепшні, і за зарядку девайсів просять додаткові гроші.

Якщо у вас немає сонячної батареї, то купувати її спеціально для треку не варто, вона просто не окупиться. Щоб батарея окупилась, треба кілька тижнів, або й місяців ходити по абсолютно безлюдних місцях.

В більшій частині сіл на треку (біля Анапурни так взагалі на всіх) є електромережа 220 вольт. Можна робити “несанкціонаване підключення” і заряджатися безкоштовно скільки влізе.

До деяких сіл дроти ще не дотягнули, там активно використовують сонячні батареї (мережа 12 вольт, зарядка побутових пристроїв через трансформатор). Там за зарядку можуть просити до 3 баксів за годину і в околі 5 за повну зарядку. Що робив я? Мені зарядки всіх девайсів хватало на кілька днів, і якщо я зупинявся в гесті на одну ніч, то не заряджав ніого. У випадку якщо передбачалася днівка (2 ночі і більше), то домовлявся що плачу як за одну повну зарядку, і заряджаю все що треба скільки влізе. Проходило. В результаті я витратив яких 5 баксів, замість того щоб купувати батарею за 100+. І то, потім тих 5 баксів забули порахувати.

альпіністичне спорядження

Кішки, льодоруби, рантове взуття – для трекінгу не потрібне. З класичних є тільки один трек “Три перевали” де є трохи льодовика, і то за словами трекерів і гідів, проходиться без жодного спорядження. Достатньо трекінгових палок.

інше

Специфіка трекінгу така, що в більшості випадків вам не знадобиться намет. На класичних маршрутах спати в наметі ви не будете. Навіть якщо всі місця в лоджах будуть зайняті, вас поселять в їдальні на підлозі (що ніразу не зле, бо то найтепліше приміщення).

Також не треба тарабанити з собою гречку і тушонку. То вже чисте жлобство, так хіба москалі роблять. Візьміть краще блок снікерсів (і сала, тролити москалів).

 

Докладно про вміст мого наплічника можна почитати тут:
Як я вписав масу наплечника в 10 кг.
Що я кладу в рюкзак, або що брати в подорож.

 

Слідкуємо за оновленнями “Непальського тревелогу”:
https://gryniuk.com/category/podorozhi/південна-азія/непал/


П.С. Більшість мого спорядження було придбано в магазині Gorgany.com.
Gorgany.com – самий адекватний магазин туристичного спорядження у цій частині галактики!

Facebook Comments