Категорії
featured поради мандрівникам

Фінансові аспекти мандрівок. Частина 2. Як подорожувати дешево. На чому можна економити в мандрах.

як подорожувати дешево

В попередньому пості ми виясняли, скільки коштуватиме подорож. $30-50 на день, це $900-1500 на місяць. Сума дуже і дуже значна. Тому в цьому пості розпишемо на чому і як можна економити, і як подорожувати дешево.

 Що треба зробити, щоб подорож була дешевшою. Відповідь проста.

1) Подорожувати довше.
2) Подорожувати не самому.

Чим довше тим дешевше

Чим довше ви мандруєте, тим дешевше буде обходитись подорож. Двотижнева поїздка всього на 20-30% дешевша ніж місячна, особливо враховуючи квитки на літак.

Десь на другий тиждень перебування в країні, ви будете тратити стільки ж, скільки тратять місцеві. Ви знатимете куди піти дешево поїсти, на який автобус сісти щоб не платити за таксі, де нормальний не дорогий готель ітд.

Ви точно перестанете вестись на хелперів, які живуть з того що розводять туристів. Кинути вас на гроші на рівному місці стане в рази важче :)

Ну і ще такий нюанс, заплатити $1000 за квиток на літак і поїхати на 2 місяці, в перерахунку на добові витрати виходить суттєво дешевше ніж заплатити ту саму ціна за квиток і подорожувати лишень 2 тижні.

Разом дешевше

Щоб суттєво здешевити подорож мандруйте вдвох. Вартість 2-х місного номера як правило всього на 10-20% більша ніж одномісного. На моїй пам”яті, випадків коли двомісний номер був чітко в 2 рази дорожче одномісного – одиниці.

Якщо ви подорожуєте один, не проблема, людину з якою можна розділити 2-місний номер на кілька днів завжди легко знайти. Це загально прийнята практика серед бекпекерів. Переважна більшість легко погоджується на пропозицію розділити номер. Перевірено неоднократно.

Це ж саме стосується транспорту, особливо добирання до віддалених локацій, куди не ходить рейсовий транспорт.

А ще буває, що машина на чотирьох виходить дешевше ніж автобус.

Тепер декілька суто практичних речей.

Транспорт

Менше таксі, більше громадського транспорту і прогулянок пішки, автостоп кінець кінцем :)

Часто, коли прилітаєш в нову країну, дорого обходиться таксі з аеропорту в місто. Знаючи, що ти не орієнтуєшся в цінах, таксисти деруть втридорога. Натомість майже завжди біля аеропорту є зупинка громадського транспорту, не лінуйтеся погуглити наперед як добратись з аеропорту в місто і навпаки.

Щодо дальнього транспорту, то купувати квитки варто на пряму в перевізника. Агенти по продажу квитків як правило мають додаткову комісію (не всюди).

Також слід уникати транспорту розрахованого на туристів (знову ж таки агентства по продажу квитків), транспорт для місцевих як правило суттєво дешевший (хоча не завжди такий зручний як містерський).

В країнах/містах з розвинутим громадським транспортом можуть існувати абонементи на багаторазовий проїзд. 10 квитків за ціною 8-ми ітд. Варто погуглити це питання наперед.

Проживання

Простіше всього знайти дешеве житло (орієнтоване на іноземців) через сайти типу Hostelworld.com, Booking com, airbnb ітд. Але візьміть до уваги той факт, що готелі для місцевих як правило дешевші, і само собою їх нема на букінг.ком. Тому варто або шукати на місці, або читати звіти інших мандрівників.

В Європі дешеве житло можна знайти через airbnb.com.

Якщо вже шукаєте готель на місці, майте на увазі, що на сході готелі як правило кучкуються (цеховим методом) в окремих районах. Найдорожчі готелі вздовж “головної” вулиці, а на прилеглих вулицях вже можна знайти цілком пристойну нічліжку за нормальні гроші. Це пов”язано з тим, що містери ходять як правило строго по головній вулиці, і звернути за ріг не здогадуються.

Чудовою альтернативою готелям є каучсерфінг (couchsurfing.com). В деяких країнах каучсерфінг дуже популярний серед місцевих, і вони радо приймають до себе мандрівників. В Ірані наприклад, каучсерфінг, це мало не єдиний спосіб для місцевих доторкнутися до зовнішнього світу. Приблизно половину зі своєї поїздки по Ірану, я провів в каучсерферів.

Мінус каучсерфінга в тому, що живучи в когось, ти підписуєшся під чужі правила, підлаштовуєшся під чужий графік ітд. Часом хочеться більшої приватності. Плюс, знайти хорошого хоста – ціле мистецтво. Люди бувають різні, не всі цікаві вам, і ви цікаві не всім, тому уважно вивчайте анкети потенційних хостів. В середньому 2 з 3 хостів адекватні, 1 з 3 так собі. Все решта в каучсерфінгу суцільний позитив.

Не забуваємо про намети. Правда жити кілька тижнів підряд в наметі напряжно. Перевірено на собі.

Харчування

Менше дорогих ресторанів, і ресторанів орієнтованих на туристів. Тільки вулична їжа, тільки хардкор!

Дешева вулична їжа більшості випадків смачніша ніж ресторанна. Кухар вуличної забігайлівки, як правило все життя готує одну страву, і готує її набагато краще, ніж кухар з ресторану, в арсеналі якого їх десятки. Щодо гігієни теж переживати не варто, якби у вуличній забігайлівці були проблеми з якістю продуктів, наступного дня ту забігайлівку рознесли б на шматки не задоволені місцеві. Виняток, якщо у вас не сприйняття якогось типу продуктів.

Модне слово селф кейтерінг, це коли ти сам собі готуєш. Правда гречку з тушонкою не в кожній країні знайти можна, і невідомих страв місцевої кухні не спробуєш. Хороший варіант для людей з особливими потребами щодо кухні, не сприйняттям якихось продуктів ітд. Якщо чесно, за весь час бачив буквально кількох мандрівників, що самі собі готували їсти.

Алкоголь

Завжди дешевший в магазинах ніж в барах. Всіх решта продуктів це теж стосується. Не купуйте в барі те, що можна купити в магазині.

Вода

Бувають випадки, коли бутильованій воді немає альтернатив. Проте в деяких країнах водопровідна вода достатньо хорошої якості, щоб пити її без проблем. Або існують пункти продажі дешевої питної води “на розлив”, аналог наших цистерн з Моршинською по спальних районах. В Тайланді наприклад стоять автомати з питною водою по 3 центи за літр. Буває в готелях дають бутильовану воду безкоштовно.

Атракції

Деякі туристичні місця в реалі не такі красиві як на фото, тому їх сміливо можна оминути, або поміняти на менш відомі. В більшості випадків атракції “для своїх” на багато більш цікаві та атмосферні, ніж розкручені туристичні, ну і само собою вони дешевші, або взагалі безкоштовні.

Буває атракції охороняють не дуже пильно, особливо в Азії. Наприклад білетер стоїть тільки біля того входу, куди приїжжають автобуси з туристами. Або працює до якоїсь там години, а далі (йде додому) вхід вільний. Часом на віківояж/вікітревел пишуть, як безкоштовно куди небудь пройти.

Якщо відвідини якогось конкретного місця є основною метою візиту до країни, наприклад трекінг до горил в Уганді, або Анкгор Ват в Камбоджі, то гроші на відвідини цих локацій як мінімум не варто вносити в графу “щоденні витрати”, таяк задоволення це не з дешевих і в $10 виділених на розваги на день не вписується.

Щодо сувенірів, то від них бажано взагалі відмовитися. Якщо вже дуже сильно хочеться, то ліпше купити в останній день, на гроші що залишились. Так краще поступати не тільки з міркувань економії, а й з метою зменшення маси наплічника.

Якщо вам відомі ще якісь, не описані тут, лайфхаки для мандрівників, діліться, не встидайтеся, ваш досвід може стати багато кому в нагоді.

 

Фінансові аспекти мандрівок:
Частина 1. Скільки грошей брати в подорож?
Частина 2. На чому можна економити в подорожах?
Частина 3. Готівка чи платіжні картки, Долар чи Євро.

 

Сподобався пост, підпишись на розсилку, або поділись з друзями:

Facebook Comments

2 коментарі “Фінансові аспекти мандрівок. Частина 2. Як подорожувати дешево. На чому можна економити в мандрах.”

Обговорення закрито.