Категорії
featured поради мандрівникам

Здоров’я та медицина в подорожах. Як не захворіти в подорожі.

ліки в дорогу

Медичному аспекту подорожей так чи інакше доводиться приділяти багато уваги, особливо коли їздиш, скажемо так, по не стандартних локаціях.

Тут мова піде не про медичну підготовку екстремальних експедицій, гірських сходжень ітд. Про це вже було багато сказано спеціалістами. Будемо розглядати випадок середньостатистичної бекпекерської подорожі. Поділюся своїм досвідом з вами. Сподіваюсь це стане комусь в нагоді.

Що робити перед від”їздом

Екзотичні хвороби

Для початку вияснимо, чи розповсюджені в обраних країнах зарази, які не характерні для нашого регіону (класичний приклад малярія). Від деяких хвороб треба робити щеплення, від деяких достатньо пити профілактичні таблетки, деякі легко піддаються лікуванню і не потребують превентивних заходів.

Є хвороби, які в тій чи іншій мірі розповсюджені по всьому світу: стовбняк (українською правець), сказ, гепатит А, гепатит В, поліомієліт, дифтерія. Щеплення від деяких з них вам можливо робили.

Що конкретно буде вам загрожувати, можна дізнатись на сайті “Центру контролю та запобігання захворювань”: http://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/list.htm. Там чудово все розписано по регіонах. Гляньте, що загрожує обраній вами країні, і визначіться, від чого варто захиститись, а що можна проігнорувати. Від дечого ймовірно у вас уже будуть щеплення, поліомієліт наприклад. Дещо можна ігнорувати, наприклад сказ (щеплення від сказу робиться вже після укусу тварини).

Якщо все ж таки надумаєте колотись, то зробіть це за довго до подорожі. Для деяких хвороб потрібен час, щоб виробився імунітет.

Є країни, для яких деякі щеплення є обов’язкові. І при перетині кордону у вас вимагатимуть документ що підтверджує вакцинацію, наприклад сертифікат про щеплення від жовтої лихоманки.

Більшість прививок діють від 3 до 10 років, але якщо чесно жодного разу не бачив, щоб хтось перед поїздкою спеціально робив собі щеплення від всіх вище зазначених хвороб, або “оновлював” старі щеплення, які робив в дитинстві.

Медична страховка

Місячна міжнародна медична страховка на 30 000 євро, коштує в околі $20-30 і робиться за 20 хвилин в будь якій страховій компанії. Про подорож на декілька місяців без страховки не варто навіть думати. Потратити кілька сотень, а то й тисяч доларів, і з економити пару копійок на страховці – вершина тупості. Якщо ви не робили страховку, і жодного разу під час подорожі не виникало в ній необхідності, поздоровляю, ви – щасливчик. Якщо ви не збираєтесь робити страховку і надалі, поздоровляю, ви – ідіот! Чим більше подорожую, тим більше зустрічаю людей, кому страховка таки допомагала.

Якщо не шкода накинути зверху $10-15, робіть страховку з медичною репатріацією (медичне транспортування, medevac).

Перевірити старі болячки

Ну і на завершення, перед від”їздом не забудьте сходити до лікаря, полікувати зуби, та перевірити старі болячки, щоб раптом чого не вискочило.

Що робити під час подорожі

Особиста гігієна

Як би то парадоксально не звучало, але чистити зуби і мити руки навчили не всіх. Якщо ви серед тих, кого не навчили, задумайтесь :)

Якщо доводилось ночувати десь серед поля, я лишав трохи води на ранок, щоб почистити зуби ітд (насправді не завжди з собою буде багато води, майте на увазі). Якщо води нема, не біда, більшість забігайлівок мають умивальник, придорожні харчевні так точно всі, особливо в країнах з теплим кліматом.

Ще одна корисна звичка – мити руки перед їжею. Як не дивно, про необхідність даної процедури знають теж не всі. Помити руки не має бути проблемно, більшість забігайлівок що мені доводилось бачити мали умивальник мило і все решта що потрібно. В Ірані, так взагалі, кожна вулична точка з кебабами, не кажучи вже про більш достойні заклади, мала умивальник і рідке мило.

Існують країни, де мити руки перед їжею не заведено (умивальника в харчевні відповідно нема). В такому випадку в нагоді стануть вологі серветки і антисептик для рук.

Arkadiy

Коли починав подорожувати, були випадки, коли 4-5 днів не було можливості помитися. Враховуючи, що практично весь той час топтав пилюку десь на трасі, відчуття були ще ті:). Після цього почав митися при кожній нагоді, оскільки не відомо, коли буде можливість вмитись наступний раз. Це виявилась доволі ефективна практика. Були випадки, коли колєги, чи то через втому, чи то в очікуванні, що завтра буде можливість помитись в більш цивільних умовах, пропускали таку можливість, а цивільні умови наступного дня не приходили…

Взаємодія з місцевою кухнею

Ви вже зрозуміли, вмити руки перед їжею проблем не виникне. Щодо самої їжі, я користуюсь принципом: що може з”їсти одна людина, не зашкодить і іншій. І без проблем їм то, що їдять місцеві. Ймовірно це твердження не буде розповсюджуватись на категорію людей з шлунковими проблемами.

Доречі, якщо сумніваєтесь в сумісності деяких продуктів місцевої кухні (наприклалд суп з йогуртом, кефір з часником ітд), запийте кока-колою. Це пойло розчиняє іржу, продукти в шлунку теж допоможе розчинити. Вона містить щось пов”язане з травними ферментами (панкреатин?), в деяких випадках лікарі її прописують при проблемах зі шлунком.

Вода

На Кавказі та на Балканах, пив ту ж саму воду що й місцеві. Брав воду з криниць, джерел, часом пив воду з крану, якщо місцеві казали що вона придатна для пиття. В тропічних та не надто чистих країнах краще не пити води з крану. В Африці та Азії наприклад, купував бутильовану воду. Не газована вода в пляшках є всюди і коштує копійки. З кип’яченою водою проблем не виникало, не залежно від країни.

Що робити після повернення додому

Не залежно від того, як пильно ви слідкували за собою в дорозі, є ризик привезти сюрприз, особливо якщо ви катались кілька місяців по Азії. Для цього не обов”язково спати з місцевими, багато чого передається побутовим шляхом.

Тому по приїзді є сенс зробити детальний аналіз крові. Щось типу того: Synevo Пакет 126 (http://health.synevo.ua/analysis/full-health-survey/). І з результатами сходити до толкового лікаря. Задоволення то не саме дешеве, але несвоєчасне виявлення хвороби обійдеться в рази дорожче, та й близьких своїх можете заразити…

П.С. Прохання до читачів медиків, якщо знайдете помилки, повідомте будь ласка.

П.П.С. Якщо знаєте ще якісь цікаві фішки щодо здоров”я в подорожах, поділіться не встидайтеся.

Наступного разу розповім, які ліки беру з собою в дорогу.

Facebook Comments