Категорії
featured поради мандрівникам

Гроші в подорожі. Частина 3. Готівка чи платіжні картки, Долар чи Євро.

що краще брати закордон, долар чи євро

Це заключна частина “трилогії” про тревел фінанси. В попередніх двох йшла мова про розрахунок бюджету подорожі та економію коштів в мандрівках. Тут буде декілька порад практичного характеру.

Що брати, готівку чи платіжні картки?

Користуватись картками в подорожах почав відносно недавно, і то в основному для того щоб купити спиртного в дьютіфрі, або якщо дуже повезе, купити квиток на місцевий транспорт. Придорожні харчевні, та дешеві готелі карток не приймають. В найбільш цікавих для мене країнах, банківська система взагалі відсутня, або не розвинута. Банкоматів під рукою як правило немає, платіжні термінали є хіба в столичних супермаркетах, тому надаю перевагу готівці.

(В розвинутих країнах все з точністю до навпаки, але мова не про них :))

Брати з собою багато готівки, і тримати її в гаманці чрєвато тим, що можуть вкрасти все й одразу. Раніше розподіляв готівку рівномірно по речах. В більшості випадків зашивав в пояс штанів, по $200-400 в пару. В гаманці тримав не більше $100. Зараз же користуюсь малою напоясною сумкою, місця там якраз на гроші і документи, і зняти її без вашого відома не так просто.

Не приємний момент, комісія за зняття готівки. Якось банкомат запросив в мене 36% комісії за зняття готівки (і само собою був посланий). Добре хоч повідомлення про комісію показав перед транзакцією, а не повідомив пост фактум. :)

Ще один аргумент на користь готівки: раптове падіння курсу Гривні, може різко вкоротити бюджет подорожі. На даний момент дуже актуально.

Якщо все ж вирішили брати з собою платіжну карту, то майте на увазі, що в країні може підтримуватись тільки один стандарт карт, тому для страховки варто брати 2 карти різних стандартів (бажано різних банків), наприклад одну Visa Classic, іншу Master Card Electronic. Обов”язково, щоб одна карта була стандарту Classic інша Electronic.

Шахрайства з платіжними картками

Для уникнення махінацій з платіжними картками, користуюсь наступною схемою. Маю один основний рахунок, на якому тримаю більшість коштів, та два додаткових (2 карти різних стандартів). Карту і засоби доступу до основного рахунку залишаю вдома. На додаткових картах тримаю не більше $100-200 на кожній карті (ліміти видачі готівки та на операції в торговій мережі не більше $100 на добу). При потребі з основного рахунку віддалено поповнюю додаткові картки. В такому випадку, якщо хтось скористається картками проти моєї волі (викраде, дізнається пін код ітд), втрати будуть незначними, в той час, як основний рахунок залишиться в безпеці.

рахунки

Такою схемою користуюсь не тільки закордоном, а й дома, і всім раджу.

Активація карти для роботи закордоном

Картки деяких банків (Превед Банк) по замовчуванню працюють тільки в межах України. Закордоном блокуються, в кращому випадку просто не працюють. Щоб уникнути блокування платіжної карти закордоном, перед від”їздом активуйте свої банківські картки для роботи за кордоном. В залежності від банку, це можна зробити або через веб інтерфейс управління рахунками (знову ж таки Превед Банк), або через контактцентр банку.

Не офіційний курс Долара

В деяких країнах (Іран, Україна, Узбекистан, Аргентина ітд), існує офіційний і чорний курс $. Часом офіційний і чорний курс можуть відрізнятися в півтора – два рази. Що це означає для нас: банки, та інші офіційні установи міняють валюту по заниженому курсу, банкомати видають готівку також по заниженому (офіційному) курсу. Для таких країн варто мати пристойний запас готівки. Якщо при оплаті чого небудь, на вибір буде запропоновано розплатитись готівкою або картою, варто віддати готівку, оскільки списання коштів з карти буде по заниженому курсу.

Майте на увазі,може бути передбачена кримінальна відповідальність за нелегальні валютні операції. Виясніть, на скільки це легально і безпечно.

Брати Долари чи Євро?

Тут все просто. Євро спокійно приймають тільки в ЄС, сусідніх країнах, і в кількох найбільш туристичних локаціях. Всюди решта тільки $. Не виключено, що десь вдасться поміняти також Євро, але ця процедура може виявитись не дуже вигідною, наприклад по курсу 1 USD = 1 EUR. Тру сторі.

Стан купюр

В деяких країнах звертають багато уваги на рік випуску та стан купюр. Наприклад можуть не прийняти $100 купюру старше 2006 року, або купюру зігнуту пополам. Причому по закону підлості, відмовиться міняти єдиний обмінник на все місто, а інших купюр у вас не буде. В кращому випадку $100 перетвориться в $80. Тому по можливості готівку краще отримати в банку з пачки (Укрексім видає нові банкноти, перевірено).

На цьому мій трактат про гроші в подорожі завершується. Сподіваюсь викладена тут інфа стане вам в нагоді. Якщо у вас будуть зауваження або цікаві ідеї, звертайтеся.

UPD: Після публікації даного поста отримав розгорнутий комент від Максима Пендищука. Більшості з того яне знав. Інформація дуже цікава і корисна, не тільки для подорожей а й для повсякденного користування. З дозволу автора публікую комент тут.

Конвертація валюти

Крос курси при конвертації валюти

Дізнавайтеся добре у банку як відбувається конвертація валют, тобто якщо у вас гривнева картка, то яким чином будуть зніматися гроші в певній валюті. Декотрі банки використовують свої власні крос курси при конвертації з гривні в долар. Було таке в Укрсибі раз – спершу курси були добрі, навіть вигідніше було розраховуватися карткою аніж купувати валюту і їхати з нею.. а потім все стало погано. Уточнив у них за якими курсами вони працюють, і виявилося що є курс купівлі-продажу (те що на вітринах у банках), а є у них якийсь “крос-курс”, котрий копійок на 10-15 вищий за офіційний їхній же курс… Але і тут не все просто – крос курси лише при конвертації з гривні в долари чи євро, на решті напрямків мастеркардовські.

Комісія за конвертацію валюти

При конвертації валют банк бере додаткові комісії, їх також варто уточнити. І тут також нюанс – вам може прийти СМС-ка при знятті готівки, чи розрахунку нею лише за конвертацію, а от про зняття комісії інколи банки не повідомляють, а інколи СМС-ка прийде на кілька днів пізніше. Приват любить запізнювати таку інфу.

Конвертація в третю валюту через долар

Деякі, якщо не всі, українські банки проводять конвертацію спершу з валюти картки в долари, а потім у кінцеву валюту (якщо валюта картки не співпадає з валютою розрахунку), на чому також можуть відбутися втрати.

Валюта картки (рахунку)

З усього вищенаведеного найстабільніше зараз брати доларові картки для подорожей (хоча я і надалі користуюся гривневою).

Вибір валюти при оплаті

До речі ще є один нюанс, не знаю чи всі про те знають: в ЄС все частіше зявляються термінали котрі при оплаті дозволяють обрати валюту (наприклад в Євро чи в гривнях, якщо картка гривнева). На перший погляд здається що пофігу в якій валюті розраховуватися, а насправді не дуже. Ось яскравий приклад з Амазону, якраз робив замовлення, порівняте суму до сплати у грн та мертвих президентах (і зверніть увагу на курс що вони пропонують):

money1

Я зараз завжди тисну «у валюті», бо тоді буде (чи принаймні повинен бути) курс банку, і навіть якщо це якийсь придуманий ним крос курс, він аж ніяк не буде на 50-70 копійок більший за офіційний (так, як запропонував амазон). Памятаю що коли в Іспанії розраховувався, то термінал теж написав що у гривнях зніме на 50коп за Євро більше ніж наш курс. Тут теж варто бути уважним. Наскільки памятаю термінали у магазині теж одразу напишуть по якому курсу буде обрахунок, якщо заплатити у гривнях.

Замороження коштів перед списанням

Варто також знати, що розрахунок карткою проходить не одразу, а через кілька днів (особливо відчутно при постійному падінні гривні, наче розрахувалися сьогодні, і курс 12, а банки спишуть гроші післязавтра, коли курс може бути 12.20, а може і 11.90, як пощастить) Наприклад, Дельтабанк спершу блокує суму відповідно до курсу Мастеркард, а коли відбувається власне списання все перераховується у відповідності до курсу банку на той час. До речі про списання та зміну суми вас не повідомлять. Я так раз у мінуса на дебітній картці заліз (дебітка – це картка на якій нема кредитного ліміту як такого), просто через те що залишилося не багато коштів на ній, і при перерахунку списань все стало не на мою користь. Буває так що при мінусі банк починає блокувати картку на добу, і це стало моїм випадком, не зважаючи на те, що коли я помітив мінус я одразу перекинув гроші на неї, все-одно довелося чекати добу допоки банк дозволив нею користуватися.

Неисповедимьі пути банковские…

Якщо операція не пройшла з першого разу, і ви повторили її двічі, банк може заморозити кошти 2 рази. Вирішується подачою відповідної заяви через контакт центр банку. (Гринюк)

Cash back

Деякі картки мають умову “cash-back“, в залежності від умов рахунку, банк буде повертати вам до 1% від витрачених через термінал магазинів чи інтернету грошей. При активному користуванні карткою це може значно перевищувати вартість користування карткою і трішки зменшувати витрати:). Знайшов таку фічу випадково, у Дельтабанку є картки Mastercard World, котрі окрім cash back ще і з чіпом, і з Pay Pas. Mastercard каже що їхні картки World призначені саме для подорожуючих людей.

Банки партнери закордоном

Інколи можна перевірити чи є банки партнери в країні куди їдете, наприклад у Туреччині є TEB банк, який у друзях з Укрсиббанком, відповідно там можна знімати будь-які суми без комісій, по курсу (звісно якщо маєте картку Укрсиббанку). А у Грузії всі могли бачити відділення Приватбанку.

Дебітна картка чи кредитна?

Я завжди користуюся виключно дебітними картками, ніяких кредиток, жодних кредитних лімітів і навіть можливостей для них. За весь час це завадило лише один раз – щоб зняти машину в Ісландії хотіли ксерокопію саме кредитної картки. Але її працездатність ніхто не перевіряв, так що можна було дати Приватбанківську “полуничку”, котру вони видають всім підряд, і котру можна завбачливо тримати провсяк випадок, але не активованою. Для ксероксу підійде, а от ніякі інші операції не пройдуть.

Захист/Безпека

Ліміт на купівлю в інтернеті

Не забудьте покласти ліміт на купівлю в інтернеті. Там пінкод не потрібен, амазон навіть і CV2 код не запитує, а деколи у вас може виявитися відключена функція перевірки CV2 коду банком (дізнаєтеся про це далеко не одразу). З власного досвіду, полювальники на картки не будуть навіть заморочуватися скімером для банкоматів, якимось чином сфоткають картку і все, ввечері будуть отоварюватися в інеті. Мене так хотіли кинути в Кенії на $25000, ліміт на картці був $100, банк просто заблокував картку через кілька невдалих спроб отоваритися і передзвонив з запитаннями чи то був я такий ненаситний, чи картку спровоковано? А користувався я там карткою лише 2чі, і обидва рази безпосередньо у відділенні великого банку для зняття готівки, де охорона з автоматами стоїть. Так що не подбаєте про захист самі, ніхто не допоможе.

3D-Secure

Ще класно якщо банк підтримує 3D-Secure для розрахунку в інтернеті. Це працює наступним чином – хтось розраховується в інтернеті, і для проведення цього розрахунку банк перенаправляє на свою сторінку, відсилає вам смс повідомленням пароль підтвердження розрахунку, котрий варто внести. Укрсиб таке впровадив, іронічно через кілька місяців після мого приїзду з Кенії.. якщо це було раніше, якщо б аборигени не були такі жадні і купили би собі через інтернет цукерок на $100, то у них би нічого не вийшло, а я би отримав підозріле повідомлення з кодом разом з усвідомленням того, що картка вже не лише моя:) У Привата також є картки з підтримкою 3D-Secure.

Чому варто мати рахунки в різних банках

Ще одне щодо безпеки. Теж маю основний рахунок в одному банку, картки для користування в інших і перекидаю. Але! До карткових рахунків завжди і безкоштовно можна відкрити додатковий рахунок, на який нема прямого доступу з картки, але все в межах одного банку, інколи це спрощує перекидку грошей (між банками може бути гіморно, а деякі банки проводять операції лише в операційний час, а є банки котрі перекидують з одних ваших рахунків на інші в межах банку миттєво, хоч в неділю вночі, поки що єдиним банком де все моторно (з тих що я користувався) залишається Дельтабанк). Це також дозволяє уникати комісій за перерахунки грошей між банками і все одно тримати мінімум на самій картці.

Чому користуюся різними банками? З одної сторони очевидно – у нас банки час від часу мають проблеми, лопають там. Але проблеми можуть застати зненацька і у мирний час. Мені раз прийшов лист що якщо я не занесу копію паспорта у відділення Укрсибу, то мої рахунки заблокують:)). Брєд листа на лице – щоб відкрити ті самі рахунки потрібно надати паспорта, котрого вони самі при вас же і ксерять. Мені надали місяць щоб до них звернутися. У відділені самі сказали, що то брєд і щоб я не переживав, ніхто нічого не блокуватиме, але я все одно задумався – якщо хтось таке відіслав, то хтось може і заблокувати, а коли той лист прийшов я був поза країною, просто повернувся “вчасно” :) Так що ще раз переконався – лише кілька карток різних банків…

Міжнародні санкції

В деяких країнах банківська система розвинута, і банкомати будуть на кожному кроці, будь-де можна карткою розрахуватися, але… Є санкції і ні Віза ні Мастеркард там не обслуговуються, ібо США сказали шо нєльзя :) Приклад – Іран… Так що все ж таки варто дізнаватися чи можна карткою скористатися взагалі.

Чіповані карти

Мєлочь, але в розвинутих країнах також може бути гімор з карткою. В ЄС бувають напряги якщо у вас картка не з чіпом. В деяких місцях ласкаво відмовлять розрахунок нею, у більшості ж місць проситимуть показати паспорта, що це реально ваша картка. З чіпом проблем не виникало.

СМС повідомлення від банків

СМС повідомлення від банків – це окрема тема. Саме по собі повідомлення не означає списання коштів, і інколи може бути помилковим, так що не варто одразу нападати на продавців, інколи банк може помилково надіслати щось (недавно спостерігав таке у сільпо), також деякі банки економлять на СМС повідомленнях і повідомляють про проплати, але не повідомляють про відміни транзакцій. Трапляються таке рідко, але інколи доводиться дзвонити у той чи інший банк і питати, що ж відбулося саме зараз, баг чи фіча.

Якщо транзакція не пройшла

Якщо операція на терміналі не пройшла (наприклад, обірвався зв’язок між терміналом та банком), і вас просять оплатити готівкою чи повторити спробу – у бідь-якому випадку варто зберігати всі ті чеки до поки не побачите що з вас справді зняли гроші лише раз, інакше варто буде спілкуватися з банком і пред”являти ті чеки як докази, що ви сплатили за покупку, а решта «оплат» були помилковими. Далі вже як повезе, для відміни блокування від амазона мені достатньо було вислати банку (Укрсиб до речі) чат з індуськими представниками супорту, де вони сказали що ті гроші не списуватимуть, і банк одразу розблокував ті гроші. На проблемних терміналах я просто прогорів раз, банк зняв гроші тричі, а у мене не залишилося чеків щоб говорити про помилку. Тепер знаю як себе поводити.
Отож не соромтеся дізнатися про вашу картку в банку все – поточні ліміти, конвертації валют, комісії, друзі закордоном, шняшечкі :)

 

Фінансові аспекти мандрівок інші пости:
Частина 1. Скільки грошей брати в подорож?
Частина 2. На чому можна економити в подорожах?
Частина 3. Готівка чи платіжні картки, Долар чи Євро.

 

Сподобався пост, підпишись на розсилку, або поділись з друзями:

Facebook Comments

2 коментарі “Гроші в подорожі. Частина 3. Готівка чи платіжні картки, Долар чи Євро.”

Щодо складної системи кількома картками.

Як часто фізично грабують мандрівників і забирають всі гроші? Думаю вкрай рідко.
Як часто дійсно потрібно непередбачувано знімати гроші чи купувати щось тільки карткою?

Підрахунок по тарифам Ексім банку виходить:
З баксової зняти гроші за кордоном вийде 1.5% + 36/48 грн. (смс банкінг)+ щомісяця 11/13 грн (комісія за невикористання) (= 130/154 на рік) + одноразове виготовлення картки
З гривневої зняти за кордоном вийде 2.5%+15 грн
На сумі 1000 баків на рік, вийде 310 грн (долл) або 315 грн (гривнева).

Висновок: за умови вкрай рідкого фізичного грабіжництва і відсутності реальної потреби розраховуватися карткою, оптимальніше всю необхідну готівку брати із собою, взяти звичайну гривневу картку, де тримати рівно недоторканий запас. А у випадку форс-мажору просто знімати все, заплативши плюс 300 грн.

згрубша десь так і роблю.

Обговорення закрито.